fbpx

Visa и Mastercard замразяват плановете си за крипто

Американските гиганти Visa и Mastercard натискат спирачките на плановете си за създаване на нови партньорства с крипто фирми, след като поредица от шумни сривове разклатиха доверието в криптоиндустрията, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници.

Криптоиндустрията стана свидетел през 2022 година на фалитите на големите в индустрията FTX и BlockFi, разтърсили инвеститорите и увеличили регулаторния контрол върху сектора.

Както Visa, така и Mastercard са решили да отложат пускането на определени продукти и услуги, свързани с крипто, докато пазарните условия и регулаторната среда не се подобрят, сочат информациите, с които разполага Ройтерс.

Последните нашумели провали в крипто сектора са важно напомняне, че трябва да извървим дълъг път, преди крипто да стане част от основните плащания и финансови услуги“, казва говорител на Visa, добавяйки обаче, че това не променя крипто стратегията и фокуса на компанията.

През последните няколко години големите фирми за карти се заинтригуваха от крипто, тъй като популярността на класа активи се разрасна, като някои го рекламираха като следващото голямо събитие във финансите. Картовите компании, които прибират малък процент от доларовата стойност на транзакциите, които обработват, обявиха множество партньорства с крипто фирми и създадоха специални екипи за изследване на блокчейн технологията.

Mastercard се обедини с крипто кредитора Nexo през април, за да пусне това, което нарече „първата в света „крипто-подкрепена“ платежна карта“. През ноември Visa прекрати своите глобални споразумения за кредитни карти с FTX, само месец след като обяви разширено партньорство с борсата. American Express заяви през 2021 г., че ще обмисли използването на крипто като възможна опция за осребряване на бонусни точки в бъдеще, припомня още Ройтерс.

В близко бъдеще не виждаме крипто да замени нашите основни услуги за плащане и кредитиране“, казва говорител на AmEx в изявление по имейла, добавяйки, че компанията продължава да проучва смислени начини за използване на технологията. „Те не могат и не трябва да вървят напред, докато няма ясна регулаторна рамка“, отбелязва Томас Хейс, председател и управляващ член на инвестиционната компания Great Hill Capital.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"