fbpx

Япония със стратегия да върне лидерството си в производството на чипове

Япония ще инвестира първоначално 500 милиона долара в ново предприятие за полупроводници, ръководено от технологични фирми, включително Sony Group Corp и NEC Corp, като целта е да се наложи отново като водещ производител на модерни чипове, пише Ройтерс.

Полупроводниците ще бъдат критичен компонент за разработването на нови водещи технологии като AI, дигитални индустрии и в здравеопазването“, заявява министърът на икономиката, търговията и промишлеността Ясутоши Нишимура, цитиран от агенцията.

Новата компания за чипове ще носи името Rapidus и има за цел да започне да произвежда чипове през втората половина на десетилетието, допълва министърът.

Правителството на Япония вероятно ще инвестира още милиарди долари занапред и иска да привлече американски и европейски компании, свързани с чипове, към начинанието, сред които IBM и ASML Holdings, посочва представител на министерството на търговията и индустрията пред Ройтерс.

Докато търговските търкания между Съединените щати и Китай се задълбочават и Вашингтон ограничава достъпа на Пекин до чувствителна полупроводникова технология, Япония бърза да съживи своята база за производство на чипове. Целта е да се гарантира, че производителите на автомобили и компаниите за информационни технологии няма да изпитват недостиг на ключовия компонент и че разполагат с усъвършенствана технология за чипове, необходима за поддържане на нови области като изкуствения интелект (AI).

Япония, която някога е произвеждала повече от половината полупроводници в света, също е загрижена, че Китай може да се опита да поеме контрола над Тайван, настоящият глобален център за производство на модерни логически чипове, изтъква Ройтерс.

За да съживи производството на чипове, правителството на Япония предложи финансова помощ, целяща да насърчи чуждестранните производители на чипове да строят заводи в Япония. Миналата година даде 400 милиарда йени, за да помогне на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, водещият световен производител на логически чипове, да построи завод в префектура Кумамото, който ще доставя полупроводници на Sony и производителя на авточасти Denso Corp.

През юли Япония предложи субсидия от 93 милиарда йени, за да помогне на производителите на чипове с памет Kioxia Corp и Western Digital Corp да разширят производството си в Япония. През септември компанията обеща да даде на американския производител на чипове Micron Technology 46,5 милиарда йени, за да може да добави производствен капацитет в своя завод в Хирошима.

Новото предприятие за чипове представлява следващата фаза в полупроводниковата стратегия на Япония и е допълнителна индикация за задълбочаващото се сътрудничество в технологичното развитие със Съединените щати. През юли двете страни се споразумяха да създадат нов съвместен изследователски център за разработване на по-бързи и енергийно ефективни суб-2-нанометрови полупроводници от следващо поколение, който японското правителство планира да създаде до края на 2022 г.

Други корпоративни инвеститори в Rapidus включват Nippon Telegraph and Telephone Corp, производителят на чипове с памет Kioxia Holdings, Softbank Corp, Denso, Toyota Motor Corp и Mitsubishi UFJ Financial Group.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"