fbpx

На прага сме на първите за тази година парламентарни избори. Те ще бъдат уникални по своята същност, тъй като в тях за първи път и поне сигурно – на теория, ще имаме „видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане след обявяване края на изборния ден при преброяването на гласовете и съставянето на протокола от Секционната избирателна комисия във всички избирателни секции“. Действията по преброяване на бюлетините и съставянето на протокола от секционните избирателни комисии, малко или много, ще изглежда като филм. Буквално.

За техническото обезпечеване на „филма“ се грижи Министерски съвет, който осигурява „системата за видеонаблюдение и видеозаписване“, като съпортът ще бъде извършен от държавната фирма „Информационно обслужване“. Осигуряването на наблюдението в реално време и публичен достъп ще бъде на място, различно от интернет страницата на ЦИК. Така всеки гражданин на територията на страната трябва да има възможност за наблюдение чрез картина и звук на преброяването на гласовете и съставянето на протокола на секционната избирателна комисия. Това ще стане с помощта на трите големи мобилни оператора, които са преценили, че могат да покрият до 85% от секциите на територията на страната.

Всъщност „системата за видеонаблюдение и видеозаписване“ ще бъде мобилен телефон със стойка и флаш памет. Изискването към тях да са със звук и резолюция, позволяваща разчитането (разпознаването) на номерата в хартиената бюлетина и в бюлетината от машинното гласуване, както и начина по който е гласувано, както и да позволява запис на произведеното видеонаблюдение върху технически носител.

Участници във филма ще бъдат както самите членове на секционната избирателна комисия, така и присъстващите застъпници и наблюдатели. Според инструкциите на ЦИК излъчването и записването ще се извършва от обявяването на изборния ден за приключил, до съставяне, включително подписване, на протокола на секционната избирателна комисия. По обясними причини, на повечето места филмът ще е от типа „нямо кино“, дори актьорите ще се появяват периодично, тъй като основната сюжетна линия ще е насочена към показването на екран и заснемането на „волята на избирателя“, сиреч бюлетините – машинини и прочие, с които е гласувано.

След кратка суматоха в началото, която вероятно ще провокира зрителски интерес, филмът може да стане леко скучен, тъй като на него ще се виждат само показваните една след друга бюлетини. Да си представим за момент процеса по излъчването в реално време – от фокусирането до заснемането на всяка бюлетина. Обръщам внимание на тази част от процеса, тъй като тя ще е тази, която ще удължи времето по преброяване на бюлетините и ще бъде основен фактор за „мира“ в секциите.

С колко е се удължи времето за този процес?

Взема се бюлетината, задържа се пред камерата до ясното фокусиране, обявява се номера на партията, преференция ако има, или се показва и обяснява поне защо бюлетината е недействителна, маха се от екран, показва се следваща… И това трябва да се повтори за всяка една хартийка от урните. Не трябва да си експерт, за да прецениш, че за тези действия ще са необходими между 5 и 10 секунди. Аз бих заложил на 10 и повече, тъй като членовете на СИК ще са работили вече 13 часа и след този дълъг работен ден и да искат няма да имат необходимата концентрация. Времето ще зависи и от това, до колко е качествен самия мобилен телефон – и по-скоро способностите на камерата му. Не в подкрепа на това са обаче слуховете, че на заданието за параметрите на телефона, с който ще се извършва видеонаблюдението и видеозаснемането отговарял само един модел на точно определен мобилен оператор и то не чак толкова добър. Дали това е така ще разберем след не повече от три дни.

Така обобщено, при обработката на 1 бюлетина за 10 секунди и средно 300 бюлетини в секция, това са 50 добавени минути към този процес. И това при положение че няма да има „втори дубъл“ на някоя от бюлетините. Лично аз се съмнявам, че ще има такива. Интересното в тази част от „филма“ ще бъде какъв подход на действия ще изберат членовете на СИК – от момента на отварянето на урните до края на заснемане на бюлетините.

Личното ми мнение, като участвал во този процес, е, че приоритет в случая трябва да е струпването, разделянето, подреждането и преброяването на бюлетините. Тези действия при добър синхрон отнемат между 15 и 20 мин. След това може да започне процесът по „видео документирането“ на бюлетините. С това могат да се заемат част от състава на СИК, докато останалите се започнат да попълват „Протокола“,което е най-тежката част след края на изборния ден.

Негово Величество протоколът

За тези избори, както и за всички останали, при които е наличен преференциален вот, „Протоколът“ може да се стори „прост“ или „сложен“. Сложен може да бъде само за онези, които не могат да събират. Усложнението идва най-вече от това дали ще бъдат внесени верни числа на съответните места и дали ще бъдат направени верните сборове.

Минималният брой числа, засягащи вота на избирателите в протокола на СИК за тези избори е 103, включая по една задължителна цифра в таблиците с преференции и ако приемем, че ще има поне един глас за всяка партия и коалиция. Още толкова ще трябва да бъдат записани и в копието на протокола. Максималният брой ще зависи от броя на преференциите за всяка партия. Няма да гадая, чий „гениален мозък“ е решил че за тези избори възможността за преференциите в кандидатските листи може да бъде 38, но на неговата съвест ще тежат всички безсмислени „нули“, които ще бъдат изписвани от попълващите протоколите представители на СИК. Те ще бъдат до 3 192 нули. Добре, че някой не е решил те да бъдат изписвани и „с думи“. Спестена е и цяла една таблица сумираща броя на преференциите за отделен кандидат от хартиените бюлетини и бюлетините от машина.

Как би могло да бъде спестено писането на числа?

В ерата на дигитализацията за мен винаги е било странно, да не кажа досадно, защо трябва да има хартиено копие на протокола, който се пише на ръка. Това е едно поне за мен утежняващо упражнение в писане, носещо допълнителна умора и незащитаващо вероятността от технически грешки. Много по удачно е създаването на електронен вариант на протокола, като в него бъдат заложени и „контролите“. Предимствата му са очевидни – въвеждат се по-малко на брой числа, и се елиминират изчисленията. При верни контроли, всички числа се пренасят в хартиения протокол. Обикновено при откриване на грешки в РИК в оригиналните протоколи, най-често се разчита на записки, тъй като копието на протокола е сред книжата в така наречените „чували“ с документи. Много по-подходящо и целесъобразно е да имаш в електронен вариант протокола с верни контроли на мобилния си телефон, например. Ето един такъв вариант на електронен протокол, който би бил полезен за компютърно грамотните участници в процеса по съставяне на протокола за тези избори (Изтегли).

Какъвто и подход да приемат членовете на СИК по обработка и отчитане на резултатите от електоралния вот, процесът ще бъде над 2 часа, затова е добре членовете на комисиите да се запасят с необходимите количества храна и вода и най-вече с търпение. Все пак това е работа като всяка друга, а за тези избори е и нелошо платена.

За всички неучастващи в този процес ще бъде безкрайно любопитно, какво точно се случва зад заключените врата на училищните стаи след края на изборния ден. Ще бъде интересно. Вярно е, че все още ЦИК не е обявила официално сайта на който ще можем да гледаме целия този „филм“. Уникалното е, че ще бъде излъчван един и същи „филм“, но в близо 10 хил. варианта. Оценката ще бъде на зрителите.

На екипите, участващи в създаването на този филм, можем само да пожелаем – ако трябва да перефразираме култовата фраза от Междузвездни войни – „Нека силата са бъде с вас и контролите да ви излязат!“




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"