fbpx

Дигитализацията на ЦРОЗ – малка крачка за администрацията, голям скок за бизнеса

Анализът на Никол Вълканова е от бюлетина на Института за пазарна икономика…

От 1-ви юли 2023 година Централният регистър за особените залози (ЦРОЗ) преминава към Агенцията по вписвания (АВ). Дигитализацията на ЦРОЗ ще направи от регистъра безплатна, 24/7 достъпна публична база данни и ще предостави много автоматизирани услуги като електронно подаване на заявления за вписване и издаване на справки и удостоверения. Регистърът ще функционира подобно на Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Главната задача на ЦРОЗ е вписването на сключени договори за особен залог и съхраняването на персонална партида в електронна форма за всяко лице в качеството му на залогодател, купувач, ползвател, лице, върху имуществото на което е наложен запор, лице, за което е открито производство по несъстоятелност или е обявено в несъстоятелност. Регистърът служи като гарант за кредитните институции и неговото съществуване е от ключово значение за привличане на инвестиции.

Преките предимства, породени от дигитализирането на ЦРОЗ, са свързани не само със значително намаляване на разходите за всички страни, но и с по-продуктивна икономика. Тъй като в миналото много от ползвателите на регистъра са подавали на място документи при първоначално вписване и промени в обстоятелствата, както и физически са получавали удостоверения, сега те ще могат да извършват тези дейности изцяло по електронен път. Това им спестява пътувания до офис на регистъра, както и разход на време в съответната администрация за подаване и обработване на документи и изчакване. При допускането, че 40 до 60% от вписванията и 60 до 80% от справките и удостоверенията ще се осъществяват дистанционно, както и че потребителите на регистъра прекарват средно 2 часа за извършване на действие в офис (включително пътуване от друго населено място), а електронното заявяване им отнема много по-малко време от горепосоченото, можем да направим извод, че българският бизнес ще спести между 10 и 14 хиляди човекодни за година, което ще увеличи продуктивността на българската икономика.

Ефектите от тези предимства могат да се оценят, като разгледаме броя на вписванията през годините. Въпреки намалението на вписванията в последните две години след пиковия период на 2019 година, вписванията нарастват с приблизително 25% от 2010 до 2021 година.

По отношение на различните дейности, натовареността намалява в последните години, но все още е в значителни размери в сравнение с начина на работа и ресурсите, с които регистърът разполага.

Допълнително към тези ползи се очаква и лесното проследяване на предприетите промени по всяка от партидите, тъй като Агенцията по вписванията уведомява чрез SMS за такива. Това от своя страна ще предотврати опити за промени без правно основание. Облекчената достъпност и публичност на регистъра ще улесни справките за вписвания, посредством което ще се увеличи прозрачността и ще бъде ограничена възможността за измами и злоупотреби, свързани с особените залози. Дигитализирането на регистъра ще насърчи и финансовия сектор – кредиторите ще бъдат по-уверени за обезпечаването на взиманията им и реализацията на учредените залози. Също така финансовите институции ще могат да си набавят информация за кредиторите на техни потенциални клиенти и рискът, обвързан с предоставянето на потенциален кредит, ще бъде намален, като вследствие на това достъпът до финансиране ще бъде улеснен, а цената му – намалена. Важно е да отбележим, че стопанската дейност в България е силно зависима от кредитиране, следователно новият електронен регистър ще повлияе позитивно на стопанския оборот. На последно място, но не и по важност, работата на съдебната система се очаква де се подобри, тъй като тя ще може по всяко време да се възползва от онлайн услугите на регистъра, за да си набавя необходимите справки и други важни документи.

Дигитализирането на ЦРОЗ е крайно необходима реформа от години, която ще улесни значително редовните ползватели на регистъра. Тя ще им спести разходи за такси и на време и ще подобри функционирането на българската икономика. От съществено значение занапред е поддръжката на софтуера и правилното цифровизиране на наличния архив.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"