fbpx

Цените на фючърсите на газ в Европа за следващата зима се покачват рекордно високо, тъй като търговците очакват, че недостигът на енергия ще продължи до 2023 г., оказвайки финансов натиск върху домакинствата и бизнеса в целия регион.

Рискът от недостиг тази зима е елиминиран благодарение на по-топлото от нормалните температури време и високите цени, насърчаващи преминаването към въглища, но сега фокусът се измести към следващата зима.

Въпреки неотдавнашното меко време, запасите за пролетта са доста под нормалните нива и Европа ще трябва да привлече значителен внос и да ограничи потреблението през лятото, за да ги възстанови преди следващата зима.

Дотогава Европа ще се състезава със страните от Южна и Източна Азия за привличане на товари за втечнен природен газ и места за повторно зареждане.

В същото време ескалиращият икономически конфликт между ЕС и Русия рискува потоците по тръбопроводите да бъдат намалени или напълно прекъснати, било то чрез санкции или отмъщение, оставяйки региона неспособен да натрупа достатъчно запаси.

В резултат на това референтните холандски TTF фючърси за доставки на газ през януари 2023 г. се удвоиха до 150 евро за мегаватчас, спрямо 72 евро в началото на миналата седмица, преди Русия да нахлуе в Украйна.

Следващата зима иде

Газовите запаси в ЕС и Великобритания са на минимални нива след настоящата зима от около 259 тераватчаса (TWh), с прогнозен диапазон от 209 TWh до 309 TWh.

Позицията стана много по-удобна след Коледа, когато минималната стойност след зимата беше прогнозирана на едва 212 TWh, с диапазон от 69 TWh до 397 TWh.

Но инвентаризациите все пак ще завършат значително под средната петгодишна позиция – преди пандемията от 315 TWh и средната за десетгодишен период от 348 TWh, според данните, събрани от Gas Infrastructure Europe.

През последните десет години запасите са се увеличили средно с 575 TWh между началото на април и пика след лятото, тъй като по-топлото време позволява излишното производство и внос да се инжектира в местата за съхранение.

Ако тазгодишното натрупване на запаси следва средния път обаче, след лятното съхранение ще достигне връх от само 834 TWh, в сравнение с 865 TWh миналата година, което ще е най-ниското ниво от 2013 г.

За да се гарантира, че запасите ще преминат през зима 2022/23 г. по-комфортно, Европа ще се нуждае от много по-големи доставки от нормалното, което предполага високи цени за привличане на LNG далеч от Азия и потребление на дажби от производителите на електроенергия.

Необходимостта от увеличаване на запасите преди следващата зима вече тласка цените за идните няколко седмици и месеци до рекордни нива, с цел да обезкуражи потреблението, колкото е възможно повече и да остави повече газ в складовете.

Фючърсните цени за доставки през април се търгуват на над 160 евро за мегаватчас в опит да се установи по-висока следзимна базова линия, от която запасите могат да започнат да се натрупват.

Въпроси за санкции

Въпреки рисковете, някои коментатори и политици в САЩ и ЕС започнаха да проучват възможността за санкциониране на руския износ на газ, за да се лиши страната от приходи в отговор на инвазията в Украйна.

Поне в рамките на една година сега е моментът, в който Западът може да се освободи от тази зависимост при най-малкото ниво на самонараняване. Пролетта идва, а с нея и по-ниското търсене за отопление“, изтъква колумнистът на Financial Times Мартин Сандбу.

Възможно е да се черпят съхраняваните резерви и ще има време да се намерят алтернативни източници за презареждане на запасите до следващата зима“, пише още той.

Няма обаче достатъчно източници на допълнителен втечнен природен газ за презареждане на сезонните хранилища в Европа, Азия и Северна Америка преди следващата зима в случай на загуба на износа на тръбопроводите от Русия.

Част от руския износ по тръбопроводи за Европа вероятно би могъл да бъде пренасочен към клиенти в Азия чрез алтернативни газопроводи и LNG, при условие че могат да бъдат намерени системи за плащане, които да заобикалят финансовите санкции.

Но газотранспортната система не може да пренасочи бързо всички газови потоци: част от производството на Русия ще трябва да бъде спряно поради липса на логистика. Следователно, санкционирането на износа по тръбопроводи от Русия би довело до нетна загуба на газ, наличен на световния пазар и до скокове в цените за всички потребители.

Ограничаването на износа на газ от Русия вероятно ще доведе до покачване на цените на газа и електроенергията в Европа и Азия, засилвайки инфлацията и увеличавайки риска от рецесия. Следователно, санкциите биха наложили сериозни финансови разходи за домакинствата и бизнеса в Европа и Азия, които вече се борят с рязко нарастващите сметки за комунални услуги и намаляващите реални заплати.

Основният аргумент за санкциониране на руския износ на газ сега е, че бързата ескалация може да наложи бързо разрешаване на конфликта. Износът на газ, загубен през следващите няколко дни или седмици в резултат на санкциите, може да бъде компенсиран по-късно през годината, след като конфликтът приключи или поне се стабилизира и санкциите бъдат облекчени.

Но сезонът на съхранение продължава само между шест и осем месеца, така че ще трябва да бъдат наложени санкции, след което бързо да се облекчат, за да се избегне значителна и невъзстановима загуба на глобални доставки.

Въпреки това, политиците в САЩ и ЕС са подложени на нарастващ натиск от страна на общественото мнение да обмислят санкции срещу руския износ на петрол и газ, тъй като военният конфликт в Украйна ескалира.

Търговците вече започнаха да предвиждат възможността за поне някои ограничения на доставките от тръбопроводите – или умишлено в резултат на санкции, или неволно в резултат на плащания и банкови проблеми.

Рисковете от санкции удвоиха цените на фючърсите за следващата зима, въпреки че състоянието на запасите в края на тази зима се подобри леко през последните седмици. В повечето сценарии цените на газа в Европа и Азия се очаква да останат много високи през пролетта и лятото – те могат да се покачат до екстремни нива, ако продължително прекъсване на износа от Русия стане реалност.

Коментар на Ройтерс




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"