fbpx

Фирмите за дялово разпределение (ФДР), или така наречените топлинни счетоводители, които изготвят изравнителните сметки на топлофикациите нерегламентирано, своеволно и по безочлив начин вменяват задължения на потребителите на топлинна енергия, някои от които финансови.

В какво се състои проблемът?

Основните задължение на топлинните счетоводители всяка година е след изтичането на отчетния период да отчетат данните за потребление на топлинна енергия от потребителите на топлофикациите. Идвайки във всеки дом, те са длъжни да свалят данните от водомерите за топла вода, данните от топлинните разпределители и тези данни, заедно с данните за предходен период да бъдат записани в протокол и след съгласието на двете страни този протокол се разписва от двете страни, с което те се съгласяват с данните и те стават валидни при разпределението на топлинна енергия за цялата сграда.

Ще опиша от първо лице как протича процедурата по отчитане тази година. Представителите на топлинните счетоводители дойдоха, попитаха къде са водомерите, свалиха показанията и ми представиха протокол за подпис. На въпроса ми няма ли да свалят и впишат в протокола данните от разпределителите, те ми заявиха, че са свалили данните, включвайки дистанционното отчитане и няма да го впишат в протокола. На следващото ми питане как ще съм сигурен, че свалените от данни са истински и въобще как ще знам колко „точки“ са отчетени от съответните разпределители на радиаторите, ми бе отговорено, че скоро мога да видя данните в сайта на топлинния счетоводител. И така проблемът лъсна с цялата си сила, както и задълженията които ми се вменяват.

1. Аз оставам неинформиран относно показанията за моето потребление за текущата година, а ще ги видя в някакъв сайт след регистрация или направо постфактум в изравнителната ми фактура.
2. С това си действие ми бе отнето правото да се съглася с данните по време на самия отчет.
3. С вмененото ми задължение, че за да бъда информиран относно данните, които ще видя в изравнителната си фактура аз трябва:

– Да имам компютър
– Да мога да работя на компютър
– Да имам интернет
– Да имам имейл, без който регистрацията в сайта на топлинния ми счетоводител е невъзможна
– Да съм способен да направя регистрация в сайта на топлинния счетоводител и да знам къде точно да видя данните си.

Не че това е проблем лично за мен, но се замислих за всички онези потребители на топлинна енергия, които нямат съответните умения, познания и техника, които все още не са никак малко. Това са болшинството пенсионери, както и  нежелаещите или неможещите да работят с компютри и интернет. Те ще са лишени от правото да бъдат информирани, а ще трябва да чакат и да се съгласят постфактум с данните, вписани в изравнителните им фактури. И то само поради факта, че топлинните счетоводители са решили така.

А ние плащаме на същите тези топлинни счетоводители. Задължително всеки месец, ако не искаме да ни бъде начислявана лихва. Отказвайки ни данните в момента на отчет, те си спестяват определено количество труд най-вероятно. В същото време, без да ни уведомят предварително имат наглостта да увеличават цената на услугата си всяка година, с колкото си пожелаят, нещо което потребителите на топлинна енергия научават също постфактум едва, след като видят съобщенията към фактурите си от дадената топлофикация. Пардон, от 10 месеца конкретно Топлофикация София не доставя съобщения към фактури за топлинна енергия и единствения начин някой да си провери какво дължи на топлинния си счетоводител за месеца е сайтът на топлофикация, в който може да се провери какво пише в самото съобщение към фактурата, с което по същество им се вменяват същите задължения. Така икономическата логика срещу по-малко труд да налагаш да ти се плаща повече пари, може да се определи с една дума – Фарс.

Тъй като няма нито един нормативен документ, в който да е видно чие е решението за това безобразно и нагло държание от страна на топлинните счетоводители, всичко навежда на мисълта, че разчитайки на липсата на контрол от институциите в последните поне 10 години, те възприемат и налагат монополистичното държание, характерно за самите топлофикации по отношение на потребителите на топлинна енергия.

Лошите практики, които ще се появят следствие промяната в действията на топлинните счетоводители

В момента топлинните счетоводители освен задълженията си по отчет веднъж годишно, трябва да извършват и контрол по целостта на пломбите на отоплителните тела и водомерите. Тази година, а и по спомен в няколко предходни, те не изпълняват и това си задължение. А това е единственият ден в годината, в който може да бъдат евентуално регистрирани опитите на потребителите на топлоенергия да манипулират потреблението си. При сегашната процедура по отчет те дори не посещават помещенията, в които се намират отоплителните тела. Това естествено ще породи следните лоши практики (моля не правете това у дома си!):

– Всеки може да си постави отоплително тяло (радиатор) на мястото на свален такъв, при положение, че е регистрирал официално свалянето му пред топлофикация.
– Всеки може да подмени радиатора с разпределител, с такъв без разпределител, стига сваленият радиатор да е в рамките на апартамента.
– Всеки може просто да откачи своя разпределител и оставяйки го в рамките на помещението, да регистрира нулево потребление на този разпределител.

Всички гореизложени лоши практики по същество няма да повлияят на продадената ни от топлофикациите топлоенергия. Нито ще объркат по някакъв начин работата на топлинните счетоводители по изравнителните фактури. Единственият резултат е, че определени потребители ще заплащат по-малко енергия за отопление за сметка на други. Именно за това на Топлофикация и топлинните счетоводители им е абсолютно все едно какво ще бъде разпределението, но по същество именно те ще са отговорните за тези лоши практики.

Решението на проблема е засилен контрол. Или промени в законовите разпоредби, ако задълженията по процедурата на отчитане не са ясно регламентирани в съответните закони или подзаконови нормативни актове и наредби. В противен случай проблемът ще се задълбочава с наближаването на не чак толкова далечната 2027г., когато ще влезе в сила задължителното ежемесечно дистанционно отчитане.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"