fbpx

Петрол, газ… Цените на първичните суровини ще поддържат инфлацията и ще усложнят работата на централните банки, прогнозира Бенжамен Луве, управител на OFI Asset Management. Според него лятото ще бъде горещо, а след края на отпуските есента ще бъде белязана от социално напрежение, пише Capital.fr*.

От гледна точка на суровините началото на годината беше едно от най-динамичните през последното десетилетие. Бързото икономическо възстановяване, което последва края на ограниченията, свързани с пандемията, разстрои снабдителните вериги, повлече нагоре потреблението на изкопаеми енергоносители, което доведе до скок на цените на енергията и металите. Този скок се дължи и на малките запаси и липсата на капацитет на производствените мощности за реакция. Към това можем да добавим и климатични сътресения, които засегнаха в някаква степен реколтите навсякъде по света. Сушата, която удари американската зимна пшеница, проливните валежи в Канада, горещите вълни в Индия са само малка част от примерите. Като се има предвид, че запасите от повечето зърнени храни бяха стигнали вече най-ниското си ниво за последните пет години, не е изненада, че цените на земеделските продукти също реагираха нагоре.

Накрая и войната в Украйна влоши още повече положението. Страната, както и Русия, е голям производител на маслодайни култури и зърнени храни. Нейният дял в международната търговия с тези продукти е голям и отсъствието ѝ от пазара поражда опасения от възможно покачване на цените. Стойността на изкопаемите енергоносители също много се повиши поради намалелите руски количества на пазара. Тук трябва да припомним, че Русия е на трето място в света по производство на петрол и на първо по износ на природен газ.

Все пак от няколко седмици се наблюдава тенденция към спад на цените на различни суровини. Основната причина за това е политиката на „нулев Ковид“ в Китай, която доведе до спад в икономическия ръст на страната. Китай е вторият най-голям потребител на петрол в света, а икономиката му поглъща почти половината от всички метали, произведени на планетата.

Но да не изпадаме в прибързана радост… Тази политика и спадът на потреблението, което тя поражда, няма да траят вечно. Вече се вижда известно съживяване. От своя страна китайските власти обявиха план за възстановяване на икономиката, който е третият най-мащабен след финансовата криза от 2008 година. В тези условия потреблението на метали може рязко да се покачи, още повече че планът за възстановяване предвижда значими инфраструктурни проекти.

Пазарът на енергосуровини също остава напрегнат в момент, когато производството и потреблението са подложени на влиянието на различни променливи, способни да тласнат цените още по-нагоре. Лятото е периодът от годината, когато консумацията е най-голяма, поради нуждата от климатизация и поради това, че е сезонът на почивките и се увеличава потреблението на бензин и дизел.

И това става в момент, когато свободните мощности за допълнително производство са почти на най-ниското си равнище. Само Саудитска Арабия и ОАЕ имат още някакъв марж за действие, но другите страни от ОПЕК трудно достигат производствените квоти, които са им предоставени. Към това се прибавя неотдавнашното решение на Европа да прекрати вноса на руски петрол, което ще намали предлагането под свободния производствен капацитет на петролните монархии.

И това представлява само част от нашите проблеми с петрола. Ако свободните количества суров нефт са ограничени, същото може да се каже и за преработените нефтени продукти. Световният капацитет за нефтопреработване спадна с няколко милиона барела на ден през последните години, без да имаме намаляване на потреблението. Да припомним, че се очаква потреблението на петрол да достигне исторически връх през тази година. Лятото е сезонът на ураганите в Атлантическия басейн. Често в периода юни-ноември ураган се заражда покрай бреговете на Африка, пресича Атлантическия океан и приключва на американския бряг и най-често на бреговете на Тексас и Луизиана. Но в тези два щата е съсредоточена голяма част от нефтопреработвателната промишленост. Ураганът Харви предизвика през 2017 г. затварянето за продължително време на 18 рафинерии, на които се падат 3% от световния производствен капацитет. В сегашната ситуация това може да доведе дори до въвеждането на ограничения в потреблението и неизбежно ще тласне цените на горивата до безпрецедентни равнища.

От гледна точка на газа положението е още по-тревожно. След като Русия категорично показа, че смята да ограничи доставките на газ за Европа, цените вече започнаха бързо да растат. Ако тази позиция се запази, Европа не разполага с никакъв начин за компенсирането на руския газ. И за капак, тъй като една беда никога не идва сама, един от най-големите терминали за износ на американски втечнен газ (това е основният източник, който намерихме за намаляване на нашата зависимост от Русия) е извън строя за месеци поради пожар. Ако хранилищата не се напълнят преди зимата, съществува реална опасност от рязко покачване на цените и дори от налагане на ограничителни мерки, за да се гарантира снабдяването на домакинствата. И с всички икономически последствия, които можем да очакваме за Европа…

И накрая трябва да подчертаем, че напрежението на пазара на селскотопански суровини ще бъде най-голямо. Като имаме предвид, че наличните количества са съвсем ограничени и че големи региони традиционни вносители (Мароко, Алжир…) са засегнати от незапомнена суша, и най-малкият климатичен катаклизъм може да доведе до ново покачване на цените на хранителните продукти и да предизвика тежки хуманитарни и социални последици. Да си припомним, че през 2011 г. „арабската пролет“ започна след скок на цените на земеделските продукти. И ФАО, организацията на ООН, която се занимава с проблемите на изхранването, изразява сериозно притеснение.

И така очертава се тежко лято с голяма опасност от повишанате на цените на не една суровини. Като се абстрахираме от социалните проблеми, които това може да предизвика, още повече, ако цените на бензина и дизела продължат да растат в разгара на отпуските, ръстът на инфлацията ще усложни работата на Централната банка. Повишаването на ОЛП ще има незначително влияние върху предлагането на суровините, а може само рязко да намали търсенето и да ни тласне към рецесия. В заключение лятото ще бъде горещо, но то предвещава есен, белязана от социално напрежение.

*Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"