Преди около месец, на съответния портал на правителството приключи обсъждането на проекто-промените в Наредба №3 За медицинските дейности извън обхвата задължителни медицински осигуровки.
От справката в Strategy.bg се вижда, че са направени шест коментара от различни болници, че те са по повод цени на легла и други дреболии, и че четири от тези шест предложения са приети.
Но предварителната оценка на въздействието, донякъде дадена в мотивите, не обръща внимание на общия дух на предлаганите промени и е крайно едностранчива.
Оценка
Наредбата № 3 от 5 април 2019 г. и проектът за изменението й имат забележителни недостатъци. Обзорът им би трябвало да наложи отлагане на промените и пренаписване на наредбата.
Неин предмет са медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които Министерство на здравеопазването (МЗ) субсидира лечебни заведения и съответно за критериите и реда за субсидиране на лечебните заведения изобщо. В обща формулировка тези недостатъци са следните.
- В мотивите не е дадено категорично обосноваване на необходимостта от точно тези предложени изменения.
- Премахва някои предимства на сегашната здравна система и задълбочава други нейни особености, които не са реформирани.
- Особено важно е, че не са извлечени поуки от функционирането на системата и нейното бюджетиране по време на пандемичния стрес, на който тя бе подложена през 2020 и 2021 г.
- Освен това не са взети предвид и демографските резултати, по-специално смъртността за 2020 и особено 2021 г.
От последното към първото, ето какво трябва да бъде отчетено и осмислено.
Смъртността, някои релевантни извода
При около 148 хил. души, починали през 2021 г., „наднормената“ отрицателна делта е приблизително 40 хил. души. Както вече нееднократно е коментирано,[1] това е втората в историята година на изключително висока смъртност след 1918 г., когато са починали над 151 хил. души (в резултат на войната и две тогавашни пандемии). Вижте графиката по данните на НСИ, съставена от Петър Ганев.
В сравнението с предишни периоди е важно поради разликите в броя на населението и демографските трендове:
- 2021 г. – 22 починали на 1000 души,
- През целия период на статистически преброявания и наблюдения от 1888 до 1920 г., изключение отново е 1918 г. с 32 починали на 1000 души,
- След балканските войни, положението е почти като през 2021 г.,
- За разлика от предишните години с висока смъртност, през 2021 г. (и това е тенденция от 1985 г.) няма естествен прираст на населението (но има скромен механичен прираст).
Статистиката по причини и възраст на смъртта тепърва подлежи на уточнение. Но е сигурно, че хората на възраст над 60 години са поне 2/3 от починалите.
Релевантният за обсъжданата проекто-наредба извод е, че:
- а) ефективността на медицинските дейности и задължителното (през данъците върху труда) осигуряване трябва да създава равни възможности за достъп до ресурс,
- б) всички структури, предоставящи медицински услуги, следва да поддържат капацитет за лечение, който позволява бърза реакция при кризи и покриване случаи и пациенти, особено на такива над средна възраст, когато системата е под стрес, подобен на този при COVID-19.
Опитът от функционирането на системата през 2020 и 2021 г.
Преди втората вълна предимствата на България бяха следните и ето как бяха пропилени:
– България бе лидер в ЕС с 616,8 легла на 100 хиляди жители; пред Германия – 601,5 легла; следват Румъния (с 525,3 легла), Словакия (490,7 легла), Полша (485,1 легла), Унгария с 427,1 и Чехия – 410,9 легла – всички над средното за ЕС – 372,2 легла.
– Броят или квалификацията на лекарите и медицинския персонал може би също не бе слабост: през последните седем години България беше на шесто място в ЕС по такъв персонал на 100 000 жители. Съотношението специалисти – общопрактикуващи също не е леглово – България е на второ място след Гърция (която е на първо място по лекари, предполага се – поради георграфията на страната).
– Механизмът за финансиране на здравеопазване чрез т. нар. „здравни пътеки“ се запази при все пак административно фиксирани цени, като пътеките са основен критерий за достъп до НЗОК.
– При относително висок общ дял на неосигурените за здравеопазване (средно 20%) както частните, така и държавните болници са склонни да кръстосват субсидирането на платени услуги с приходи от „ пътеки“, като това кръстосано финансиране поддържа понякога и общи услуги (линейка, спешни случаи, неплатени посещения и т.н.).
– „Плащането от джоба“ (ПОД), често неправилно тълкувано като „корупция“, всъщност помогна за подобряване на медицинското обслужване. В България ПОД са наистина най-високите в ЕС (почти три пъти над ЕС) и се задържат стабилно на ниво от 47% от финансовия ресурс през последните десет години. Близо до България е само Латвия с 40% ПОД, но положението е приблизително същото (около 2-2,5 пъти повече ПОД от средното за ЕС) във всички страни като България и Литва, с изключение на Чехия.[2]
– Първият етап на COVID-19 показа навсякъде в тези страни забавяне на трансфери от централните бюджети към системите на здравеопазване, но България в началото на 2020 г. бе една от трите страни в ЕС без прекомерен дефицит, почти балансиран бюджет и най-значителен фискален резерв на правителството като дял от БВП.
– При това положение забавянето на трансфера за заплати, тестване и особено тестване по принципа на репрезентативните извадки, обучение на персонал и закупуване на оборудване, предпазни и дезинфектиращи средства, за последните до към втората половина на 2020 г., а за заплати и прочее до края на годината или началото на 2021 г. се оказа, меко казано, крайно неразумно.[3]
– По повод пандемията бе решено да се работи предимно с и да се ангажират на първо място държавните болници, оставяйки почти неизползван и (донякъде) неподдържан капацитет за реакция на частните болници. Те, от своя страна, съсредоточени в нишите на своите услуги – като почти единствено достъпен, но общополезен начин на развитие и финансиране на медицинските си дейности– често предпочитаха (поне до средата на 2021 г.) да предоставят услугите, в които са се специализирали. Без това съсредоточаване смъртността на 2021 г. вероятно би надминала тази на 1918 г.
– Въпреки този ефект, промени в критериите за ефективност на медицинските услуги, тълкуването на прилагането им и други фактори доведоха да забавяне на заплащането на тези специализирани услуги от НЗОК.
те се съсредоточиха върху непандемични заболявания и медицински услуги, които създадоха конфликт на непосредствени интереси, когато удариха високи дневни нива на инфекция.
От този опит релевантните за обсъжданата проекто-наредба изводи са следните:
- Системата, всички нейни сегменти, следва да работи в синхрон или поне взаимно допълване, за да няма рекорди по смъртност.
- Схемата на финансиране през „пътеките“ е по-скоро проблем, отколкото решение на неефективността във финансирането на услугите и болниците.
- ПОД може лесно да се превърне в предимство, ако при всяко индивидуално плащане за преглед, услуга или лечение съответният процент здравен данък се прехвърля по сметка, с отчитане на платеца, в здравен фонд – НЗОК или частен.
- Проблемът с неосигурените за здраве 20% от населението не е липсата на контрол, а неправилното третиране на временните договори за заетост и възнаграждения от Кодекса на труда.
Обща оценка и конкретни забележки
- Планираните изменения нарушават равнопоставеността и конкуренцията между лечебните заведения, тъй като поставят държавните и общинските такива в по-благоприятно положение, като изключва частните болници от кръга субекти, които получават субсидиране от бюджета на министерството на здравеопазването (МЗ), което е в противоречие с текста на чл. 4, ал. 1 и ал. 2 от Закона за лечебните заведения.
- Това е повторение на негативния опит от подобно третиране на капацитета на системата по време на пандемията от 2020 и 2021 г.
- Проектът третира различно правата на данъкоплатците, финансирали при равни задължения държавния бюджет и съответно бюджетите на НЗОК и МЗ.
От предложения за обсъждане текст е видно, че:
- Обект на субсидиране от бюджета на МЗ, т.е. от данъкоплатците, са само медицински дейности, за които НЗОК не е заплатила, и които са изрично посочени в чл. 2 от Наредбата. Т
- Там се казва, че ще бъдат субсидирани изпълнители на посочените дейности, които в повечето хипотези (за пример: чл. 3, чл. 6, чл. 48 и чл. 49 и др.) от наредбата са само държавни и/или общински лечебни заведения, както и лечебни заведения с държавно и/или общинско участие.
- Независимо дали са създадени по Търговския закон, по Закона за кооперациите или по чуждестранно законодателство, за да бъдат субсидирани, те следва да имат държавен или общински дял.
- В чл. 4, ал. 1 от Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ) е посочено, че лечебните заведения се „създават от държавата, от общините и от други юридически и физически лица.“ Т.е. законът допуска да се създават частни лечебни заведения като в техния капитал не участва държавата или община. И ЗЛЗ, освен че регламентира съществуването и на частни лечебни заведения, с ал. 2 на същата разпоредба въвежда законово изискването за равнопоставеност на всички лечебни заведения, „независимо от собствеността им“.
- В нарушение на това изискване на ЗЛЗ за равнопоставеност, Наредба 3 от 2019 г. предвижда субсидиране не равнопоставено за всички лечебни заведения, а само за изпълнители на посочените дейности, които са държавни и/или общински лечебни заведения, както и лечебни заведения с държавно и/или общинско участие.
- Наредбата трябва да бъде променена така, че да предвижда субсидиране на дейностите, извършвани от всички лечебни заведения, а не само от държавни и/или общински лечебни заведения, както и лечебни заведения с държавно и/или общинско участие.
- По повод общите проблеми на финансирането на здравеопазването решението следва да се търси по посока на изведените по-горе поуки от функционирането на системата по време на пандемията от COVID-19, а именно: превръщане на ПОД от недостатък в преимущество чрез не-изискващи значителни инвестиции изравняване на статутите на здравните фондове, индивидуализиране на сметки при заплащане на медицинските услуги и вероятно промени в Кодекса на труда.
- Отделно от непосредствените подобрения в този проект за нормативен акт, изглежда разумно опитът на 2020 и 2021 г. да бъде осмислен и анализиран в подробности, изводите за бъдат обсъдени от заинтересовани страни и независими експерти, включително икономисти и финансисти, за да бъдат набелязани общи и дългосрочни реформи във финансирането на здравеопазването от всички налични източници.
[1] НСИ публикува в удобен за анализи вид по искане на Петър Ганев, виж: Петър Ганев. Свръхсмъртност на фона на хиляди аргументи. ИПИ, 14 януари 2022 г.: https://ime.bg/print/type:page/id:https://ime.bg/bg/print/type:article/id:10009/ л
[2] Виж: Healthcare personnel statistics – physicians, EUROSTAT, August 2020: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/pdfscache/37382.pdf и обобщение в: Krassen Stanchev, IV. Health Security, Marcin Zaborowski (editor), Human Security in Central Europe, Visegrad Insight, August 2020, pp: 34-43.
[3] Виж международно сравнение по тази тема в: Krassen Stanchev, The Pandemic’s Impact on Central Europe in a Historical Perspective, Japan Spotlight, March/April 2021: https://www.jef.or.jp/journal/pdf/236th_Special_Article_01.pdf