fbpx

Ще продължи ли възходящата тенденция на цените на горивата?

Цените на горивата достигат нови висоти в началото на септември. В условията на ниска покупателна способност, зареждането на резервоара се отразява тежко на портфейла на домакинствата. Във Франция някои политици искат от държавата да възстановява по 15 цента на литър. Ако за правителството не може и дума да става за това в момента, важно е да се разбере защо от началото на лятото цените продължават да растат. В интервю за Сapital.fr* експертът Франсис Перен, изследователски директор в IRIS, свързва поскъпването на горивата с повишаването на цената на суровия петрол…

От няколко месеца цените на горивата на бензиностанциите продължават да растят. Можем ли да говорим за трайна тенденция?
Никой не може да предвиди цените на петрола. Това е най-честният отговор, който мога да дам. Цените се определят от комбинация от геополитически, икономически и енергийни фактори. В края на 2023 г. обаче се намираме в ситуация, в която факторите, дърпащи цените нагоре, доминират на петролния пазар.

Кои са тези фактори?
Текущата 2023 г. ще бъде белязана от рекордно световно потребление на петрол. Това е безпрецедентно, търсенето е изключително голямо. Силното потребление води до увеличаване на цените. В допълнение към това явление, спадът на производството в страните от ОПЕК+ е още един фактор за възходящата тенденция на цените на петрола. През октомври 2022 г. групата на 23-те страни производителки реши да намали доставките. Освен това Саудитска Арабия обяви през юни, че ще намали производството си с един милион барела дневно. Решението ще е в сила до края на годината, уточни енергийният министър на страната. Същото се отнася и за Русия. Москва реши да отиде по-далеч, като съкращенията в производствотокоито, които тя направи, са по-големи от решенията взети в рамките на ОПЕК+. Следователно се намираме в ситуация, в която търсенето е голямо, а производството намалява. Това ни води до третия фактор за повишаването на цените: предлагането на петрол е по-малко от търсенето. Един четвърти фактор е намаляването на петролните запаси от няколко седмици. В резултат можем за кажем, че като цяло тенденциите сочат нагоре.

Съществуват ли фактори, които биха могли да доведат до спадането на цените?
Да, има няколко. За момента те не са в състояние да обърнат тенденцията. Един от двата основни се отнася до състоянието на китайската икономика, последните данни за която са разочароващи. Това не е за пренебрегване, защото Китай е вторият най-голям потребител на петрол в света и първият вносител. От момента, от който икономическият ръст се забави, това се превръща по-скоро в негативен фактор. Същото се случва и в световен мащаб. Някои икономисти се опасяваха от рецесия през 2023 година. Макар че знаем, че това няма да е така, растежът ще остане слаб, около 3%. В същото време инфлацията галопира и кара централните банки да повишават лихвените си проценти, което от своя страна забавя растежа. Колкото той е по-малък, толкова по-малко е потреблението на петрол в света. Все пак нито забавянето на темпа на растежа на Китай, нито на този в световен мащаб са достатъчни, за да обърнат тенденцията.

Може ли да се промени представата за тези показатели?
В началото на 2023 г. двата фактора за намаляване на цените се усетиха по-силно. Цените на петрола се покачваха в по-малка степен. След това нещата се промениха, играчите на пазара и търговците станаха по-чувствителни към намаляването на запасите, спада на предлагането и засиленото търсене. Тенденциите нагоре или надолу зависят от това, на кои параметри е даден приоритет. Също така, преди година и половина войната в Украйна доведе до възходяща тенденция. От есента на 2022 г. това вече не е така. Рискът от недостиг на петрол е избегнат. Не трябва да забравяме, че зад тези решения стоят хора и психологията е много важна в икономиката. Освен това пазарите се ръководят от краткосрочна логика, оттук и значителното влияние на последните данни и информации.

С прекаленото повишаване на цените страните от ОПЕК+ не рискуват ли да предизвикат спад в търсенето?
За страните от ОПЕК+, сред които Саудитска Арабия е един от лидерите, цена над 80 долара за барел е добра. През миналата седмица, цената на петрола Brent, който служи като индикатор в Европа, се колебаеше около 90 долара. Барелът американски сурав петрол West Texas Intermediate достигна своя връх от 86 долара. Страните производителки и износителки също не искат прекалено голям скок на цените, защото наистина има риск от спад в потреблението. Те трябва да продават, защото техните икономики са в голяма степен зависими от тази суровина. Ако цените се покачат прекалено много и бързо, те могат да променят политиката си и да увеличат производството. Те обаче нямат интерес да разкриват своя лимит, което е още една причина, поради която е трудно да се знае до къде могат да стигнат цените. Въпреки това, според мен, с цена на барел между 80 и 90 долара, ние се доближаваме до горната граница!

*Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"