fbpx

Коментарът на Георги Ангелов във фейсбук профила му е по повод одобрения днес от правителството проект на меморандум*…

Вчера – меморандум с Турция, днес с Гърция. И двата включват терминали за втечнен газ. Добре е, че имаме двама съседи с терминали за втечнен газ. Нека се конкурират и да ни предлагат по-добри условия. Това дългосрочно е добре.

Лошата новина е, че закъсняхме много. От края на април 2022 година е ясно, че в настоящата ситуация най-добре е да имаш слотове на терминали за втечнен газ и да купуваш директно газ, а не от посредници. Така че вече осем месеца страдаме от липсата на слотове – и това продължава и през януари 2023 г.

Грубо казано, Булгаргаз може да купи по-евтин газ, но няма слотове къде да го разтовари, затова купува газ от посредници, които имат слотове. Дано това да се промени по-нататък през годината.

Ситуацията ще се отпуши до една година, когато в експлоатация ще влезе терминалът в Александруполис, в който България е акционер и има гарантирани слотове. Но междувременно, трябва да се разшири и газовата връзка с Гърция, за да може да поеме увеличените количества газ.

*За разбирателство между Гърция и България, позволяващо срещу съхранение на газ в Чирен да ползваме LNG слотове в Гърция. Меморандумът предполага един или повече гръцки доставчици на националната система за пренос на природен газ да се регистрират като потребители на българската преносна система, както е предвидено в Мрежовия кодекс на „Булгартрансгаз” ЕАД. По този начин те ще могат да резервират капацитети за нагнетяване и добив в ПГХ „Чирен” за максимален общ обем на съхранение от 0,7 TWh.

От своя страна слотове и капацитет за съхранение, както и съответният капацитет за регазификация от терминали в Гърция, могат да бъдат резервирани от един или повече български доставчици на националната газопреносна система, управлявана от „Булгартрансгаз” ЕАД. Те ще използват втечнен природен газ за директно снабдяване на крайните потребители на територията на България за максимален общ годишен капацитет за регазификация от 2,0 TWh.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"