Азербайджан стана петият член на Центъра за върхови постижения в морската сигурност на Организацията на Северноатлантическия договор (NATO Maritime Security Center of Excellence), разположен в Истанбул. Официалната церемония се проведе на 2 юни*.
Само по себе си това е много интересна новина, от която могат да се направят важни заключения. (Тук огромната ми молба е да прочете текста до края, не е чак толкова дълъг, а най-хубавото е точно там – в последните абзаци.)
На първо място, да си припомним, че Азербайджан не е участник във военния съюз около Руската федерация – „Органазиция договора коллективной безопасности“ (ОДКБ). Азербайджан усилено подпомага материално и до голяма степен безвъзмездно Украйна, най-вече с оборудване за нейната енергетика и за елетропреносната й мрежа.
За разлика от Азербайджан, Армения е член на този договор, на ОДКБ – нещо повече „арменски доброволчески батальони“ се сражават в Украйна на страната на Путин. И още – изключително демократичният министър-председател на Армения Никол Пашинян беше заявил (и това е надлежно докумантирано) по време на заседание на парламентарното мнозинство, че ако Русия загуби войната в Украйна, с Армения е … свършено.
Пиша тази успоредица за Азербайджан и Армения, защото постоянно се намират едни пишман християни, които ме питат как може да съм добронамерен към азербайджанците – преимуществено мюсюлмани – шиити, а не към арменците – християни (не баш православни, по-скоро монофизити в някакъв смисъл, но наши хора – и Гундяев ги одобрява).
Ами моето отношение почива първо на практически съображения, а чак след това на емоции, макар че има много азербайджанци, които са ми наистина приятели, а не бизнес партньори. Има впрочем и достатъчно арменци мои приятели, ама хайде да не ги назоваваме, че може да ги отлъчат от общността (шегичка).
Казахме вече за членството във военни съюзи, остава да добавим и за присъствието на съветски, пардон – на руски войски на териториите на двете страни. В Азербайджан просто няма такива. Дори и от Нагорни Карабах, руските умиротворители бяха изпроводени учтиво, но твърдо. Причината – бяха започнали и там да творят „Русский мир“ и да раздават руски паспорти на арменците, които така ставаха не двойни, а направо тройни граждани.
(„Тройни“, защото формално те биха могли да „реактивират“ азербайджанското си гражданство, ако са живели в Карабах преди 1988 година, когато започват Карабахските войни или са потомци на арменци живели в региона преди 1988 г. Освен това, арменците в Карабах масово се бяха обзавели с гражданство на Република Армения. Сега руското гражданство им идваше като трето, а може би и четвърто, защото от никого не приднатата, даже и от Армения Нагорно-корабахска република също беше изфабрикувала едни гражданства и едни тескерета…).
За разлика от Азербайджан, в Армения има много голяма руска военна база, която пое и военното имущество от вече затворената руска военна база в Батуми – Грузия. Границата на Армения с Иран и границата й с Турция се охраняват от … руски граничари.
Сега Азербайджан се присъединява към един от центровете за върхови постижения на НАТО, където членове са още Турция, Гърция, Румъния и Португалия. Интересна компания, особено като си спомним постоянно повтаряното от разни наши разбирачи, за „непреодолимите противоречия“ между Турция и Гърция.
Най-интересното обаче е обстоятелството, че като преброим пак държавите, които си сътрудничат в Центъра за върхови постижения в морската сигурност на Организацията на Северноатлантическия договор в Истанбул, виждаме балканска идилия – и Румъния е там, и Гърция е там, и Турция присъства, даже е домакин, нищо чудно утре и Хърватия да се присъедини, но я няма … България.
Ами да, това е голямата новина. Азербайджан, от брега на Каспийско море, се присъединява към истанбулския Център за върхови постижения в морската сигурност на НАТО, но нас ни няма. Ние сме над тези неща. Пък и какви ти върхови постижения – ние по принцип сме си върхът и няма какво да ходим насам–натам и да комплексираме хората със съвършенството си.
*Подробности в блога на автора и в портала Blacksea-Caspia