fbpx

ЕК предприема действия срещу онлайн вноса на стоки от трети страни

Европейската комисия обяви действия а безопасна и устойчива електронна търговия, предприети за справяне с рисковете, произтичащи от вноса с ниска стойност чрез онлайн търговци на дребно и пазари извън ЕС.

Комисията насърчава действия в областта на митниците и търговията, като например въвеждане на митнически контрол, защита на потребителите и законодателни актове за цифровите услуги и цифровите пазари.

Миналата година на пазара на ЕС са навлезли около 4,6 милиарда пратки с ниска стойност, т.е. стоки на стойност, ненадвишаваща 150 EUR, което се равнява на 12 милиона колетни пратки на ден. Това е два пъти повече, отколкото през 2023 г. и три пъти повече, отколкото през 2022 г., като много от тези стоки са установили несъответствие с европейското законодателство. Този експоненциален растеж поражда множество опасения. Най-вече в ЕС влизат все повече и повече вредни продукти. Освен това европейските продавачи, които спазват високите стандарти на ЕС за продуктите, са изложени на риск да бъдат засегнати от нелоялни практики и продажба на фалшифицирани стоки чрез онлайн пазари. И накрая, големият брой пратки, които се превозват и транспортират, има отрицателен отпечатък върху околната среда и климата.

В Европа потребителите следва да се възползват от пълния потенциал на електронната търговия и да имат достъп до удобни, достъпни, безопасни и висококачествени продукти онлайн. Също така европейските предприятия следва да се възползват от еднакви условия на конкуренция в рамките на единния пазар.

Сред предлаганите нови съвместни действия и инсрументи са:

  • Реформа в областта на митниците, включително призоваване на съзаконодателите бързо да приемат предложения пакет за реформа на митническия съюз, което дава възможност за бързо прилагане на нови правила с цел осигуряване на еднакви условия на конкуренция в областта на електронната търговия. Те включват премахване на освобождаването от мито за колетни пратки с ниска стойност на стойност под 150 EUR и укрепване на възможностите за контрол, като например по-добро споделяне на данни и оценка на риска. Комисията също така приканва съзаконодателите да обмислят допълнителни мерки, като например недискриминационна такса за обработка, по отношение на изделията за електронна търговия, внасяни директно на потребителите в ЕС, за справяне с увеличаващите се разходи за надзор на съответствието на милиарди такива пратки с правилата на ЕС.
  • Целенасочени мерки за вносни стоки, включително започване на координиран контрол между митническите органи и органите за надзор на пазара, както и координирани действия по отношение на безопасността на продуктите, като например първата проверка за безопасност на продуктите. Това следва да доведе до премахване на несъответстващите на изискванията стоки от пазара и да допринесе за събирането на доказателства за анализа на риска във фуражите и допълнителните действия. С оглед на анализа на риска ще се засили непрекъснатият бъдещ контрол за определени оператори, стоки или търговски потоци. Колкото по-висок е процентът на неспазване, толкова по-голяма следва да бъде степента на бдителност на следващите етапи, докато санкциите следва да отразяват случаите на системно неспазване.
  • Защита на потребителите на онлайн местата за търговия, като се изтъкват практиките за електронна търговия като ясен приоритет за правоприлагане съгласно законодателния акт за цифровите услуги, както и инструменти като Законодателния акт за цифровите пазари и тези, които се прилагат за всички търговци: Регламента относно общата безопасност на продуктите, Регламента за сътрудничество в областта на защитата на потребителите и Мрежата за защита на потребителите.
  • Използване на цифрови инструменти, които могат да спомогнат за улесняване на надзора на пейзажа на електронната търговия чрез цифровия продуктов паспорт и новите инструменти с ИИ за откриване на потенциално несъответстващи на изискванията продукти.
  • Опазване на околната среда, включително приемане на първия план за действие относно Регламента за екопроектирането на устойчиви продукти и призоваване за бързо приемане на целевото изменение на Рамковата директива за отпадъците.
  • Овластяване на потребителите и търговците чрез кампании за повишаване на осведомеността относно правата на потребителите, рисковете и механизмите за правна защита.
  • Международно сътрудничество и търговия, включително осигуряване на дейности за обучение относно правилата на ЕС за безопасност на продуктите и оценка на всички доказателства, които могат да възникнат във връзка с дъмпинга и субсидирането.



Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"