fbpx

НАП се заема със строителния сектор: генерирал сериозни щети за бюджета

строежи

Строителният сектор ежегодно генерира щета от неплащане на данъци за бюджета за около 480 млн. лева, показва анализ на риска, извършен от НАП.

В тази връзка приходната агенция съобщава, че поставя на фокус строителите и инвеститорите, за които традиционно в момента тече най-силният период от годината. Набелязани са значителни по обем контролни мерки, в това число и проверки на строителни обекти за спазване на данъчно-осигурителното законодателство. Строителството е бързо развиващ се, динамичен и значим за нашата икономика сектор, в който укриването на данъци може да причини сериозни щети за бюджета.

Изтъква се още, че ковид пандемията не е довела до осезаем спадат в сградното строителство, а от друга страна – стимулира хората да обърнат парите си в имотни инвестиции. Сделките за покупко-продажба на имоти в периода на пандемията намаляват с около 8%, а непосредствено след нея нарастват с 28 на сто. Поради всички тези обстоятелства и процеси браншът е определен като един от най-рисковите и е постоянно наблюдаван от данъчната администрация.

НАП обръща внимание, че преди всичко стимулира доброволното спазване и апелира за изповядване на имотните сделки на реалните им цени. Търси се комуникация и с бранша.

Тази година е предвидена и комуникационна кампания, която да разясни на продавачите и купувачите рисковете от изповядване на имотни сделки на цени, които са по-ниски от реалните. Кампанията ще протече и в официалната Facebook страница на НАП.

Строителите и инвеститорите следва да имат предвид, че при наличие на индикации за отклонение от данъчно облагане НАП извършва ревизии по особен ред, което може да доведе до определяне на нови размери на данъци. Най-често, в хода на контролни производства, при констатиране на несъответствия на фирмите се предлага сами да коригират грешките си, като подадат отново коректни декларации. В случай че не го направят, действията продължават с извършване  на ревизии.

Клиентите от своя страна трябва да знаят рисковете при покупката на имот, когато сделката е изповядана на по-ниска от реалната цена. При разваляне на договора заради непредвидено покачване на цената, забавяне в сроковете или други неуредици, те ще имат право да получат обратно само парите, които са вписани в документа за продажбата. Ако решат до 3 години от покупката да препродадат новия имот и пазарната му цена е по-висока от официално обявената стойност на имота при покупката, също биха загубили от разликата между реално платеното от тях и вписаната стойност в документа за покупката.

Тъй като в сектора строителство сделките са сериозни, а при измами клиентът трябва да бъде максимално защитен, експертите съветват винаги покупко-продажбата да е на реалната цена, да има строго фиксирани предварителни договори и парите да се превеждат по банка.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"