Китай обяви контрол върху износа на пет метала, използвани в отбраната, чистата енергия и други индустрии. Това стана минути след влизането в сила на допълнителни 10% мита върху китайски стоки, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп. Ройтерс представя основната информация за въпросните пет метала:
ВОЛФРАМ
Волфрамът е ултра-твърд метал, като в това отношение е изпреварван само от диамантите. Използва се предимно в производството на стоки, включително артилерийски снаряди, броня и режещи инструменти.
Приблизително 60% от потреблението му в САЩ отива за производството на волфрамов карбид, изключително издръжлив материал, широко използван в строителството, металообработването и сондажите за нефт и газ.
Подобно на много други важни минерали, Китай доминира в производството и износа на волфрам и е произвел малко над 80% от световното предлагане през 2023 г.
Други производители са Виетнам, Русия, Южна Корея и Испания.
Волфрамът не се добива с търговска цел в Съединените щати от 2015 г., според Геоложката служба на САЩ (USGS).
Китай ограничи осем вида волфрамови продукти и методите за производството им.
ИНДИЙ
Индият е жизненоважна част от телефонните екрани и телевизионните дисплеи чрез рафиниран продукт, наречен индий-калаен оксид. Отделен продукт от индий се използва и в оптичната технология.
Разширяването на клетъчните мрежи от пето поколение (5G) доведе до по-голямо търсене на индий.
Както при волфрама, Китай е водещият производител, представляващ 70% от общия глобален обем, според USGS. Към септември 2024 г. една четвърт от вноса на индий в САЩ идва от Китай.
Други големи купувачи от Китай включват Япония и Южна Корея, според Project Blue.
Новите ограничения на Китай са насочени към три продукта, свързани с индий, и технологията за тяхното производство.
БИСМУТ
Бисмутът се използва в спойки, сплави, металургични добавки, лекарства и атомни изследвания.
Съединените щати преустановиха производството на първично рафиниран бисмут през 1997 г. и са силно зависими от вноса, според USGS. Китай е произвел над 80% от около 13 000-те тона бисмут в света миналата година, показват още данни от USGS.
Южна Корея и Лаос са други големи производители.
Китай ограничи бисмута и различни съединения, съдържащи бисмут.
ТЕЛУР
Телурът, обикновено вторичен продукт от рафинирането на мед, се използва в металургията, слънчеви панели, чипове с памет и други продукти.
Китай е произвел около три четвърти от рафинирания телур в света през 2024 г., според USGS.
Докато Съединените щати имат две рафинерии, които произвеждат прекурсора, меден телурид, той след това се изпраща в чужбина за по-нататъшна обработка, информира USGS. За повечето продукти, използващи телур, се разчита на внос на метала.
Китай ограничи износа на телур и различни съединения, съдържащи телур.
МОЛИБДЕН
Молибденът се използва предимно за укрепване и втвърдяване на стоманени сплави, което ги прави по-устойчиви на топлина и корозия. Използва се също в смазочни материали, пигменти и като катализатор в петролната промишленост.
Китай представлява около 40% от световното производство, срещу 12% за Съединените щати през 2024 г., сочат данните на USGS.
Новите ограничения обаче се прилагат специално за износа на някои молибденови прахове, използвани за производството на части за ракети. Миналата година Китай е изпратил 287 тона от въпросния прах, като около половината са отишли за Япония, показват данни на митниците.