fbpx

Проектът за цифровизация на строителния сектор е пуснат за обществено обсъждане

Ние ще подчертаем, че повдигане производителността на труда е основната, т.е. най-важната проблема, която стои пред стопанската политика на всяка държава

Проектът на Национална стратегия за цифрова трансформация на строителния сектор и Пътната карта за изпълнението ѝ са публикувани за обществено обсъждане. Тя е с хоризонт на изпълнение до 2030 година и посочва приоритетите за стратегическо развитие на сектора.

Със Стратегията се предвижда да бъдат осигурени нормативни условия и ИТ инфраструктура за цифрова трансформация на строителния сектор – формати за електронно предаване на строителна документация и инфраструктура за управлението ѝ, в т.ч. съхраняване на документацията и систематизирането ѝ в регистри, интеграция на информационни системи.

Предвижда се също създаване на условия за електронно управление на процедурите по завяване, служебно препращане за вътрешноведомствено и  междуведомствено съгласуване, одобряване и връчване на крайния административен акт, свързан с проекти на устройствени планове и инвестиционни проекти. Ще бъдат създадени бази данни за устройствено планиране на територията, инвестиционно проектиране и разрешаване на строителството, кадастър и свлачищни, абразионни и ерозионни процеси на територията на България, а публикуването им и предоставянето им на трети страни ще става по електронен път.

Ще се създаде възможност за повишаване на квалификацията на публичния и частния сектор за работа със строително-информационно моделиране (СИМ) ниво 2. Целта е и участниците в строителния процес от публичния и частния сектор постепенно да преминат в цифров режим на работа СИМ ниво 2, да се създадат условия за предоставяне на качествено образование за прилагане на СИМ в професионалните гимназии за средно техническо образование и висшите училища в областта на строителството, както и за развитие на иновации в строителния сектор.

От регионалното министерство изтъкват, че реформата е от ключово значение за постигане ангажиментите на България по отношение на Европейска зелена сделка и ще даде възможност за постигане на по-високо качество и по-бързи темпове на строителството, енергийна ефективност, защитена околна среда, достъпни жилища, които ще осигурят по-високо качество на  живот. Очаква се тя да повиши конкурентоспособността на българския строителен сектор, ще привлече чуждестранни инвестиции и ще осигури достъп на малките и средни предприятия в сектора до обществените поръчки на държавите членки, ще подобри бизнес средата.

Проектът на Националната стратегия за цифрова трансформация на строителния сектор и Пътната карта за изпълнението ѝ са публикувани за 30-дневно обсъждане в Портала за обществени консултации, както и в секция „За обществено обсъждане“ на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"