Дори самият акт на организиране на подобен референдум може да подрие консенсуса сред останалите страни-членки, че България може да се присъедини към еврозоната. Това заяви, цитиран от „Сега“, управителят на БНБ Димитър Радев пред парламентарната правна комисия. Депутатите от комисията обсъждат предложението да се проведе допитване дали да се запази левът като национална валута до 2043 г., инициирано от „Възраждане“. То трябва да влезе в пленарна зала този петък. Мнозина конституционалисти обаче са на мнение, че подобен референдум не може да бъде проведен.
Според Радев налице е противоречие между предложението и договорите, които сме подписали с ЕС, а също и със собственото ни националното законодателство. Той напомни, че в българските закони няма правен термин „официална валута“, какъвто се употребява в предложението; още повече, че действащият валутен закон позволява неограничена обмяна на лева срешу евро, а въвеждането на лева като единствена валута ще елиминира това.
Нееднократно управителян на БНБ споменава какъв напредък е постигнала страната ни за присъединяване към еврозоната. Той даде пример с това, че сме подписали меморандум с Европейската комисия за отсичане на български евромонети.
Изтъквайки, че сме в механизма ERM II – най-важното условие за членство, Радев предупреди, че блокирането на процеса на този последен етап ще има сериозни неблагоприятни последици. Той посочи, че нарушаването на подписаните от страната ни договори – по думите му „по един йезуитски начин“, ще подкопае доверието в България и може да направи по-трудно получаването на финансиране от чужбина.