Според сезонно коригираните стойности, делът на Русия във вноса на енергия в ЕС е доста стабилен до първото тримесечие на 2022 г. (между 26,0% и 27,6%). Делът намалява рязко между първото и второто тримесечие на 2022 г., като низходящата тенденция продължава и между второто и третото тримесечие на 2022 г.
Като цяло делът на Русия във вноса на енергия в ЕС е спаднал с повече от 10 процентни пункта между първото и третото тримесечие на 2022 г. – от 25,5% на 15,1%, сочат данните на Евростат.
През второто тримесечие на 2022 г. общият дял на Съединените щати и Обединеното кралство е с 1,4 процентни пункта по-висок от този на Русия и тази разлика е нарастнала до 4,8 процентни пункта през третото тримесечие на 2022 г., когато вносът на енергопродукти от Съединените щати представлява 12,2% от общия обем, а от Обединеното кралство 7,7%.

Междувременно Ройтерс, че Европейската комисия има готово предложение за въвеждане на горна граница на цената на газа за една година от 1 януари 2023 г. Това гласи проектозакона, видян от агенцията, в който не са посочени стойности за действителния таван. Представител на ЕС обаче е информирал, че Комисията ще предложи цена, по-висока от тази, която искат поддръжниците на тавана.
Дипломат от този лагер е заявил прпед Ройтерс, че групата на мнозинството очаква лимитът от около 150-180 евро за мегаватчас (MWh), за да може таванът да бъде активиран няколко пъти в годината. „В противен случай ще имаме таван на хартия, който на практика никога няма да влезе в сила“, е изтъкнал дипломатът.
Проектозаконът на Комисията – който трябва да бъде одобрен от страните от ЕС, за да влезе в сила – гласи, че механизмът за корекция на пазара е насочен, за да предотврати повторение на пикове на цените, наблюдавани през август, когато цените на TTF за месец напред достигнаха 314 евро/MWh на 26 август и останаха над 225 евро/MWh за две поредни седмици.
Министрите ще обсъдят тази седмица формулата за тавана, точното му ниво, както и размера на разликата между Title Transfer Facility (TTF) – базираната в Холандия газова борса, която служи като еталон за Европа за тръбопроводен газ – и световни цени на LNG.
Ройтерс припомня, че скептиците имат редица опасения, включително относно гарантирането, че ограничението няма да доведе до повишено потребление на газ, правни рискове за съществуващи дългосрочни договори и насочване на повече търговия към извънборсовия (OTC) пазар и трети страни.
Източниците на агенцияна обаче прогнозират, че разделени както винаги, страните от ЕС едва ли ще постигнат съгласие по тези важни подробности за таван тази седмица.