fbpx

Спрете земеделските субсидии, те вредят, призовават от ОИСР

Публичните разходи трябва да се отдалечат от изкривяващите и вредни за околната среда земеделски субсидии, смята генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Матиас Корман, цитиран от Euractiv.bg.

Корман е говорил в Париж пред министрите на селското стопанство от 48 страни от ОИСР, събрали се,  за да обсъдят глобалната продоволствена сигурност и устойчивото производство на храни в контекста на спираловидните цени на храните и климатичните сътресения преди годишната конференция на ООН за изменението на климата .

По думите на генералния секретар на ОИСР в световен мащаб правителствата предоставят над 800 милиарда долара годишно под формата на субсидии и друга подкрепа за селскостопанския сектор, но само 13% от тази подкрепа отива за инвестиции в иновации.

Вместо това твърде голяма част от тази подкрепа е неефективна. Това е несправедливо прехвърляне на доходи към фермерите, като облагодетелства повече по-големите фермери и твърде често е вредна за околната среда“, подчертава Корман.

Той е призовал страните-членки на ОИСР да „променят тази тенденция чрез постепенно премахване на изкривяващите субсидии и пренасочване на публичните разходи към по-устойчиви и издръжливи селскостопански и хранителни системи“.

EURACTIV се свърза с Деймиън О’Конър, министър на земеделието на Нова Зеландия и съпредседател на срещата на министрите на земеделието на ОИСР.

Пред EURACTIV министърът на земеделието на Нова Зеландия и съпредседател на срещата на министрите на земеделието на ОИСР, Деймиън О’Конър, е заявил, че „винаги ще се застъпва за реформа на земеделските субсидии, които допринасят за неефективно производство, разточителни емисии и изкривени пазарни цени.“

Припомня се, че Европейският съюз има една от най-големите програми за земеделски субсидии в света със своята Обща селскостопанска политика (ОСП) на стойност 270 милиарда евро. Исторически ОСП е била критикувана по време на търговските преговори с трети държави, че е твърде протекционистка.

В наскоро публикуван доклад ОИСР разкритикува ОСП, че не си поставя екологични цели, въпреки че селскостопанските разходи на блока за действия в областта на климата са високи.

Докладът сравнява селскостопанските политики на 54 държави, като подчертава други държави, в които финансовата подкрепа не е ефективно насочена към действията по климата в селскостопанския сектор.

Зелената архитектура на ОСП беше реформирана през 2021 г., за да благоприятства „по-екологичните“ земеделски практики чрез така наречените екосхеми. Въпреки това, според доклада на ОИСР от юли, схемите за доброволни стимули като екосхемите не са достатъчни и ЕС ще трябва да определи цена на селскостопанските емисии.

Окончателната декларация, подписана от министрите на ОИСР на 4 ноември, също така призовава страните да оценят „ефективността и ефикасността на селскостопанските политики за насърчаване на подобрени екологични резултати, включително чрез изследване на вредните за околната среда и полезните субсидии“.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"