Трето затваряне заради пандемията ще е доста стресиращо, защото една голяма част от резервите на бизнеса са изразходени. Това коментира пред БНР финансовият експерт Румен Гълъбинов.
По думите му локдаунът е намалил потреблението, в резултат на което икономиките са изпаднали в нокдаун.
Според Гълъбинов очакването е поне от втората половина на 2021 година да започне плавно възстановяване на „положителна територия на БВП“ – като растеж.
Трябва обаче, убеден е той, да оползотворим по най-добрия начин европейските средства от Спасителния план от 750 млрд. евро, които ЕС дава и на богатите, и на бедните държави. В случая не става дума за кохезия, а за оцеляване, затова трябва да се оползотворят парите максимално успешно, категоричен е финансистът.
Той припомни, че е предлагал идеята за буфер в Бюджет 2021 от около 1 млрд. лева:
„Сега се вижда, че започваме да добавяме нови и нови резерви, които ще се отразят в следващите бюджети. Дори да не ги изхарчим тези пари, те да се предварително подготвени за една по-неблагоприятна ситуация„.
Румен Гълъбинов препоръча да се слушат хората от реалната икономика, които създават реално добавената стойност и допринасят най-много за БВП.
„Когато реалната икономика има затруднения и определени искания, трябва да се слуша“, убеден е той, като посочи необходимостта от продължаване на възприетата за момента „добра посока“ във връзка с данъците, която сега е антикризисна и провъзстановителна – намаление на ДДС за храни в магазините, а не само в ресторантите, както и на лекарствата; намаление на подоходния данък, чрез въвеждане на необлагаем минимум, както и да се вдигне прагът за регистрация по ДДС – примерно на 100 хил. лева.
Гълъбинов е категоричен, че реформата за дигитализация на държавната администрация вече е неотложна.