fbpx

Турска експедиция изследва опасни водорасли в българските води на Черно море

Научно-изследователският кораб R/V TUBITAK MARMARA, плаващ под знамето на Турция, ще участва в научна експедиция в териториалното море и изключителната икономическа зона на България от 5 до 20 септември 2021 г.

Разрешението е дадено от Министерски съвет.

Експедицията е в изпълнение на проекта „Оценка на фикотоксините и произвеждащите ги видове в Черно море“, свързан със справяне с потенциалния риск от цъфтежа на вредните водорасли в Черно море. В изследователския екип участва и работна група от български учени от Института по океанология към БАН и Медицинския университет във Варна.

Проектът цели изследване и оценка на наличието на токсични микроводорасли в планктонната група на Западно Черно море, определяне на количественото и пространствено разпределение на токсичните видове фитопланктон и съответните им токсини, изолиране на токсичните черноморски видове микроводорасли, изследване цъфтежа на вредните водорасли, идентифициране на потенциално токсични видове и определяне на зони с висок риск.

В рамките на проекта е включено и обучение на млади изследователи за вземане на проби и обработка на планктон за различни цели.

Проектът „Оценка на фикотоксинте и произвеждащите ги видове в Черно море“ е част от проекта на EC „EUROFLEETS+“. Той е финансиран по Програмата за изследвания и иновации „Хоризонт 2020″ за създаване на алианс от европейски изследователски флот.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"