fbpx

ЕК регламентира условията на труд за работещите през дигитални платформи

Европейската комисия предложи мерки за подобряване на условията на труд при работа през дигитални платформи и за подкрепа на устойчивия растеж на цифровите трудови платформи в ЕС.

С новите правила се гарантира, че хората, работещи през цифрови платформи, могат да се ползват от трудовите права и социалните обезщетения, на които имат право. Тези хора също така ще получат допълнителна защита по отношение на използването на алгоритмично управление (т.е. автоматизирани системи, които подпомагат или заместват управленските функции на работното място). Общ набор от правила на ЕС ще осигури по-голяма правна сигурност и това ще даде възможност на цифровите трудови платформи да се възползват в пълна степен от икономическия потенциал на единния пазар и еднакви условия на конкуренция.

Директива за подобряване на условията на труд при работа през платформи

  • Трудов статус

Предложената директива има за цел да се гарантира, че хората, работещи през цифрови платформи, получават правния трудов статус, който съответства на действителните им условия на труд. Тя съдържа списък с контролни критерии за определяне дали дадена платформата е „работодател“. Ако платформата отговаря на поне два от тези критерии, от правна гледна точка се приема, че тя е работодател. Следователно хората, които работят през платформата, ще се ползват от трудовите и социалните права, които произтичат от статуса на „работник“. За хората, прекласифицирани като работници, това означава право на минимална работна заплата (когато съществува такава), колективно договаряне, работно време и здравна защита, право на платен отпуск или подобрен достъп до защита срещу трудови злополуки, обезщетения за безработица и болест, както и основана на вноски пенсия за старост. Платформите ще имат право да оспорват тази класификация, като те ще носят тежестта да докажат, че не съществува трудово правоотношение. С предложените от Комисията ясни критерии ще се повиши правната сигурност за платформите, ще се намалят съдебните им разноски и ще се улесни бизнес планирането им.

  • Алгоритмично управление

С директивата се увеличава прозрачността при използването на алгоритми от цифровите трудови платформи, гарантира се човешко наблюдение на спазването на условията на труд и се дава право на оспорване на автоматизирани решения. Тези нови права ще бъдат предоставени както на работниците, така и на действителните самостоятелно заети лица.

  • Прилагане, прозрачност и проследимост

Националните органи често срещат трудности по отношение на достъпа до данни за платформите и хората, които работят през платформи. Това е още по-трудно, когато платформите извършват дейност в няколко държави членки и не е ясно къде се извършва работата през платформата и от кого.

С предложението на Комисията ще се подобри прозрачността около платформите, като се изяснят съществуващите задължения за деклариране на труда пред националните органи и се въведе изискване платформите да предоставят на националните органи ключова информация за своите дейности и за хората, които работят през платформите.

От ЕК изтъкват, че икономиката на цифровите платформи се разраства бързо, като днес над 28 милиона души в ЕС работят през цифрови платформи. Очаква се през 2025 г. техният брой да достигне 43 милиона. По-голямата част от тези хора наистина са самостоятелно заети лица. По оценки обаче 5,5 милиона души неправилно са класифицирани като самостоятелно заети лица. Между 2016 г. и 2020 г. приходите в рамките на икономиката на платформите са нараснали почти пет пъти от около 3 млрд. евро до около 14 млрд. евро.

Цифровите трудови платформи създават възможности за предприятията, работниците и самостоятелно заетите лица, а освен това подобряват достъпа до услуги за потребителите. Новите начини на работа обаче водят и до нови предизвикателства. Все по-трудно е да се определи правилно трудовият статус на хората, което в някои случаи води до неадекватни трудови права и социална закрила. Освен това използването на алгоритми при работата през платформи може да породи въпроси, свързани с отчетността и прозрачността.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"