fbpx

Със стратегия за €300 млрд. ЕС заяви стремеж към световно лидерство

Европейската комисия стартира Global Gateway – новата европейска стратегия за насърчаване на интелигентни, чисти и сигурни връзки в цифровите, енергийните и транспортните области и укрепване на системите за здравеопазване, образование и научни изследвания по целия свят

Global Gateway има за цел да мобилизира до 300 милиарда евро инвестиции между 2021 и 2027 г., за да подкрепи трайно глобално възстановяване, като вземе предвид нуждите на партньорите на ЕС и собствените интереси на съюза.

Стратегията цели устойчиви и надеждни връзки, които работят за хората и планетата, за справяне с най-належащите глобални предизвикателства, от изменението на климата и опазването на околната среда, до подобряване на здравната сигурност и повишаване на конкурентоспособността и глобалните вериги за доставки.

В кратко изявление председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изтъква: „COVID-19 показа колко взаимосвързан е светът, в който живеем. Като част от нашето глобално възстановяване, ние искаме да преработим начина, по който свързваме света, за да градим по-добре бъдещето. Европейският модел е за инвестиране както в твърда, така и в мека инфраструктура, в устойчиви инвестиции в цифрови технологии, климат и енергия, транспорт, здравеопазване, образование и научни изследвания, както и в благоприятна среда, гарантираща равни условия. Ще подкрепяме интелигентни инвестиции в качествена инфраструктура, спазвайки най-високите социални и екологични стандарти, в съответствие с демократичните ценности на ЕС и международните норми и стандарти. Глобалната стратегия е образец за това как Европа може да изгради по-устойчиви връзки със света.

Проектите на Global Gateway ще бъдат разработени и предоставени чрез инициативите на Team Europe. Институциите на ЕС, държавите-членки и европейските финансови институции ще работят заедно с европейския бизнес, както и с правителствата, гражданското общество и частния сектор в страните партньори.

Global Gateway се основава на постиженията на Стратегията за свързаност между ЕС и Азия за 2018 г., наскоро сключените партньорства за свързаност с Япония и Индия, както и на икономическите и инвестиционни планове за Западните Балкани, Източното партньорство и Южното съседство. Той е напълно съобразен с Програмата на ООН до 2030 г. и нейните цели за устойчиво развитие (ЦУР) и Парижкото споразумение.

ЕС се ангажира да работи с партньори, с които има общи цели за насърчаване на инвестициите в устойчива свързаност. Global Gateway и инициативата на САЩ Build Back Better World ще се подсилват взаимно. Този ангажимент за съвместна работа беше препотвърден на COP26, където ЕС и Съединените щати събраха партньори, за да изразят своя споделен ангажимент за справяне с климатичната криза чрез развитие на инфраструктура, която е чиста, устойчива и последователна с нулево бъдеще.

Очаква се Global Gateway да обедини ЕС, държавите-членки с техните финансови институции и институции за развитие, включително Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и ще се стреми да мобилизира частния сектор с цел привличане на инвестиции за трансформиращо въздействие.

Ключова роля за идентифициране и координиране на проекти на Global Gateway ще играят делегациите на ЕС по света, работещи в страните партньори.

Global Gateway използва новите финансови инструменти в многогодишната финансова рамка на ЕС 2021-2027, а като допълнение ЕС проучва възможността за създаване на Европейски инструмент за експортно кредитиране, който да допълни съществуващите договорености за експортни кредити на ниво държава-членка и да увеличи общата мощ на ЕС в тази област. Механизмът ще спомогне за осигуряване на по-равни условия за предприятията от ЕС на пазарите на трети държави, където те все повече трябва да се конкурират с чуждестранни ивеститори, които получават голяма подкрепа от своите правителства, и по този начин ще улесни участието им в инфраструктурни проекти.

ЕС ще предложи не само солидни финансови условия за партньорите, предоставяйки безвъзмездни средства, благоприятни заеми и бюджетни гаранции за намаляване на риска от инвестиции и подобряване на устойчивостта на дълга, но също така ще насърчава най-високите екологични, социални и стратегически стандарти за управление. ЕС ще предостави техническа помощ на партньорите, за да подобри техния капацитет за подготовка на надеждни проекти, гарантиращи съотношение цена-качество в инфраструктурата.

Global Gateway ще инвестира в международна стабилност и ще показва как демократичните ценности предлагат сигурност и справедливост за инвеститорите, устойчивост за партньорите и дългосрочни ползи за хората по целия свят.

Коментира се, че това е приносът на Европа за намаляване на глобалната инвестиционна разлика, което изисква съгласувани усилия в съответствие с ангажимента на лидерите на Г-7 от юни 2021 г. за стартиране на ориентирано към ценности, високостандартно и прозрачно инфраструктурно партньорство, за да отговори на нуждите от глобално развитие на инфраструктурата.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"