До края на 2021 година интерконекторът Гърция- България трябва да бъде изграден, така че по него да може да преминава втечнен газ от Александруполис, като в бъдеще има възможност капацитетът да се увеличи до 5 млрд. куб. м газ годишно.
Това е уверил министър-председателят Бойко Борисов, който е бил в района на строителството на интерконектора Гърция-България край Димитровград, където трасето ще пресече река Марица.
В отсечката всички подготвителни строителни дейности са извършени. Предвижда се реката да се пресече чрез хоризонтално сондирано пресичане, което е най-щадящо от екологична гледна точка. Пресичането е с дължина около 500 м, на солидна дълбочина под коритото на реката и преминава през разнородни земни пластове, което го прави изключително предизвикателно за строителите.
Тия дни стана ясно, че Еврокомисията е превела на Консорциума ICGB AD, който строи интрконектора първия транш (28 499 999 евро) от утвърденото финансиране в рамките на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” (OPIC). Изтъква се стратегическото значение на газопровода IGB за диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка за целия регион на Централна и Източна Европа.
Строителните работи по газовата връзка напредват, като към момента на 150 км от трасето са разнесени тръби в подготовка на последващите дейности. Извършени са заварки на 120 км, на 70 км тръбите са положени в траншея. Общата дължина на газопровода е 182 км, от които 150 км на българска територия. Това съобщават от правителствената пресслужба, на фона на сериозни упреци от политици и експерти за сериозното забавяне на тази газова връзка, което мнозина смятат е заради „Балкански поток“.
Изтъква се още, че съгласно подписано допълнително споразумение с изпълнителя АВАКС, компанията следва да спази обновения от нея график за работа, газопроводът трябва да е изграден до края на 2021 г. Уговорени са и междинни дати за приключване на ключови етапи, от които най-важно е приключването на пресичанията през големите водни обекти – до 15 октомври 2021 г. Строителството продължава да се изпълнява при запазване на първоначално договорената твърда цена от 144,8 млн евро.