fbpx

България последна в ЕС по използване на облачни IT услуги

Едва 11% от фирмите в България използват изнесени „облачни услуги“ за своята ИТ инфраструктура. По този показател страната ни е последна в ЕС.

Макар 98% от предприятията в съюза да имат достъп до интернет, едва 36% средно за ЕС използват облачни услуги през 2020 година. Евростат уточнява, че четири години по-рано – 2016-та, данните са показвали едва 16%.

Облачните услуги най-често се използват в скандинавските държави, членки на ЕС.

Въпреки че делът на фирмите с достъп до интернет е бил на много сходни високи нива в държавите от ЕС, използването на „облаци“ варира значително, като най-висок е делът на Финландия (75%), Швеция (70%) и Дания (67%).

В противоположния край на скалата, където е България, облачните услуги се използват от по-малко от едно на всеки пет предприятия в Румъния (16%) и Гърция (17%).

Данните на Евростат сочат, че този род услуги се използват от компаниите главно за електронна поща и съхранение на информация.

От предприятията, които съобщават, че използват облачни услуги огромно мнозинство (76%) са избрали облачно решение за хостване на своите системи за електронна поща. Около две трети (67%) използват облака за съхранение на файлове, 58% за офис софтуер и 47% за хостване на своите бази данни.

Най-важното е, отбелязва Евростат, че тези предприятия също използват облака за достъп до по-усъвършенствани софтуерни приложения за крайни потребители – финансови / счетоводни (45%) и управление на взаимоотношенията с клиенти (27%).

В допълнение, почти една четвърт (24%) от тези предприятия съобщават, че използват облачни платформи, за да използват изчислителните им ресурси за стартиране на свои собствени бизнес софтуерни приложения.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"