fbpx

Еврокомисията изработи проект за гигабитова свързаност в ЕС

Еврокомисията представи програма с редица дейности, целящи да направят гигабитовата свързаност достъпна за всички граждани и предприятия в ЕС до 2030 г. в съответствие с целите на Европейското цифрово десетилетие и да позволят трансформацията на сектора на свързаността в ЕС.

Инициативите са представени в няколко групи:

  • Комисията прие предложение за „Закон за гигабитова инфраструктура“, регламент, който ще предложи нови правила, които да позволят по-бързо, по-евтино и по-ефективно внедряване на гигабитови мрежи в целия ЕС.
  • Публикуван е проект на препоръка за Gigabit, която има за цел да предостави насоки на националните регулаторни органи относно условията за достъп до телекомуникационни мрежи на оператори със значителна пазарна мощ, за да стимулира по-бързото изключване на наследените технологии и ускореното разгръщане на гигабитови мрежи .
  • Комисията е започнала проучвателна консултация относно бъдещето на сектора на свързаността и неговата инфраструктура, за да събере мнения за това как нарастващите изисквания за свързаност и технологичния напредък могат да повлияят на бъдещото развитие и нужди.

От Брюксел изтъкват, че предвид нарастващото навлизане на съвременни цифрови технологии, има спешна нужда от повече честотна лента при по-високи скорости, за да се осигурят по-интелигентни, по-гъвкави и по-иновативни услуги за гражданите, бизнеса и ключовите обществени сектори. В този контекст Законът за гигабитовата инфраструктура отговаря на нарастващото търсене на по-бърза, по-надеждна свързаност с интензивно използване на данни. Тя ще замени Директивата за намаляване на разходите за широколентов достъп (2014 г.).

Законът има за цел да преодолее предизвикателството на бавното и скъпо разгръщане на основната физическа инфраструктура, поддържаща напреднали гигабитови мрежи. Това ще намали бюрокрацията и разходите и административната тежест, свързани с разгръщането на гигабитови мрежи.

Новият регламент също така ще подобри координацията на строителните работи между мрежовите оператори за разполагане на основната физическа инфраструктура, като канали и мачти, и ще гарантира, че съответните участници ще получат достъп до нея. Такива работи представляват до 70% от разходите за разгръщане на мрежата.

Регламентът предвижда всички нови или основно реновирани сгради, освен в обосновани случаи, да бъдат оборудвани с оптични влакна, така че гражданите да могат да се възползват от най-бързите услуги за свързаност. Благодарение на новите правила операторите ще могат бързо да разгръщат мрежи чрез опростени, цифровизирани и по-евтини процедури.

Проектът на Препоръка за Gigabit се фокусира върху предоставянето на насоки на националните регулаторни органи относно условията за достъп до мрежите на онези оператори, които имат значителна пазарна мощ. Проектът на препоръка има за цел да гарантира, че всички оператори имат достъп до такава съществуваща мрежова инфраструктура, когато е подходящо.

По този начин може да осигури адекватна регулаторна среда, да стимулира изключването на наследени технологии без ненужно забавяне, т.е. в рамките на 2 до 3 години, и да насърчи бързото разгръщане на гигабитова мрежа, например чрез насърчаване на гъвкавостта на цените за достъп до регулирани мрежи, като същевременно позволява устойчива конкуренция. Мерките също така ще допринесат потребителите да се възползват от предимствата на единния пазар за електронни комуникации в Европа – по-добри услуги, предоставяни чрез висококачествени мрежи на достъпни цени.

Консултациите, започнати от ЕК търсят мненията на заинтересованите страни относно това как да се гарантира, че инвестициите, необходими за разгръщането на такава инфраструктура, са своевременно мобилизирани в целия Съюз. Изтъква се необходимостта всички играчи, които се възползват от цифровата трансформация, да допринесат справедливо за инвестициите в инфраструктура за свързаност.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"