fbpx

Еврокомисията създава Съвместно кибер звено срещу заплахите за съюза

Еврокомисията започва разговори за изграждане на ново Съвместно кибер звено за справяне с нарастващия брой сериозни кибер инциденти, засягащи обществените услуги, както и живота на бизнеса и гражданите в целия Европейски съюз.

Разширените и координирани отговори в областта на киберсигурността стават все по-необходими, тъй като кибератаките нарастват по брой, мащаб и последици, оказвайки силно влияние върху нашата сигурност. Всички членове на ЕС трябва да бъдат подготвени да реагират колективно и да обменят съответна информация на базата на „необходимост от споделяне“, а не само „необходимост да се знае“, изтъкват от ЕК.

Предложеното днес Съвместно кибер звено има за цел да обедини ресурси и експертен опит, с които разполага ЕС и неговите държави-членки, за ефективно предотвратяване, възпиране и реагиране на масови кибер инциденти и кризи.

Изтъква се, че общностите за киберсигурност, включително граждански, правоприлагащи, дипломатически и киберзащитни общности, както и партньори от частния сектор, твърде често работят отделно. Със Съвместното кибер звено те ще имат виртуална и физическа платформа за сътрудничество: съответните институции, органи и агенции на ЕС заедно с държавите-членки ще изграждат постепенно европейска платформа за солидарност и помощ за противодействие на мащабните кибератаки.

Препоръката за създаване на Съвместно кибер звено е важна стъпка към завършване на европейската рамка за управление на кризи в киберсигурността. Това е конкретен резултат от Стратегията на ЕС за киберсигурност и Стратегията на Съюза за сигурност на ЕС, допринасящ за безопасна цифрова икономика и общество.

Съвместното кибер звено ще действа като платформа, за да осигури координиран отговор на ЕС при мащабни кибер инциденти и кризи, както и да предложи помощ за възстановяване от тези атаки. Въпреки че секторите могат да бъдат специфични, редица заплахи са често срещани – следователно има необходимост от координация, споделяне на знания и дори предварително предупреждение, коментират още от Еврокомисията.

Комисията предлага Съвместното кибер звено да се изгради чрез постепенен и прозрачен процес в четири стъпки, в съсобственост с държавите-членки и различните субекти, действащи в тази област. Целта е да се гарантира, че въпросната структура ще премине към оперативна фаза до 30 юни 2022 г. и че ще бъде напълно създадена една година по-късно, до 30 юни 2023 г.

Агенцията на Европейския съюз за киберсигурност, ENISA, ще служи като секретариат за подготвителната фаза и звеното ще работи в близост до офисите си в Брюксел и офиса на CERT-EU, Екипът за реагиране при извънредни ситуации на компютъра за институциите, органите и агенциите на ЕС.

Инвестициите, необходими за създаването на Съвместно кибер звено, ще бъдат осигурени от Комисията, предимно чрез Програма „Цифрова Европа“. Средствата ще служат за изграждане на физическа и виртуална платформа, за установяване и поддържане на сигурни комуникационни канали, както и за подобряване на възможностите за откриване. Допълнителен принос, особено за развитие на способностите на държавите-членки в областта на киберзащитата, може да дойде от Европейския фонд за отбрана.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"