Китай и Русия се съгласиха да построят съвместна изследователска станция на или около Луната, което би се превърнало в повод и предпоставка за нова космическа надпревара, коментира Ню Йорк Таймс.
САЩ и Съветският съюз, по-късно Русия, от много години доминират изследването на космоса – те са изпратили първите космонавти и астронавти в космоса и на Луната,и по-късно са създали Международната Космическа Станция заедно, която е в орбита вече две десетилетия.
Новината за съвместна работа между Китай и Русия в началото на месеца има потенциала да разбърка геополитиката на космическите изследвания, като отново подтикне създаването на конкурентни програми и цели за научната и потенциално комерсиалната експлоатация на Луната. Този път обаче главните действащи лица ще са САЩ и Китай, а Русия ще има само поддържаща роля.
През последните години Китай демонстрира огромен напредък в изследването на космоса, като изпраща свои астронавти в орбита и изследователски ракети до Луната и Марс. Китай използва Русия като партньор в тези мисии и успява да изпревари Руската космическа програма, която в последните години е в застой.
През декември м.г. китайската мисия Chang’e 5 донесе проби от Лунната повърхност, които били представени на грандиозно публично изложение в Пекин. Това направи Китай едва третата нация, след САЩ и Съветския съюз, постигнала подобен подвиг. В следващите месеци се очаква Китай да изпрати ракета с роувър на Марс, вървейки по петите на Perseverance на НАСА, който пристигна там миналия месец.
Русия и Китай не са обявили детайли за съвместните си проекти, нито са си поставили крайни срокове. Според изявление от Китайската Национална Космическа Администрация те са се съгласили да „използват взаимно опита си в космическите науки и развитие, космическите технологии и оборудване, за да формулират съвместно план за изграждане на международна лунна научноизследователска станция.“
Меморандум на споразумението бе подписан във видео конференция в началото на март от Жанг Кеджиан, директорът на Китайската космическа програма и руския му колега Дмитрий Рогозин.
За Русия, споразумението представлява обръщане на ролите. В средата на 20 век Съветският съюз оглавява първата космическа надпревара, преди да изостане от САЩ, които успяват да изпратят първия човек на Луната през 1969, подвиг, което Съветска Русия не успява да постигне. След разпадането на СССР Русия става важен партньор за създаването на Международната Космическа Станция.
С оттеглянето на космическите совалки на НАСА през 2011, единственият начин да се стигне до МКС остават руските ракети Союз, до момента, в който SpaceX, частната компания на милиардера Илон Мъск, не изпраща космонавти в орбита със собствена ракета миналата година.
За разлика от това, Китай никога не е била канена на Международната Космическа станция, тъй като Американските закони забраняват на НАСА да си сътрудничи с Пекин. Това означава, че в Китай „нямали друг избор, освен да си поставят и гонят собствени цели“, казва Джоан Джонсън-Фрийс, професор по въпросите на националната сигурност във Военноморския колеж на САЩ.
Китай е изпратил 11 астронавти в орбита от 2003 насам и е построил две по-малки космически станции, наречени Тиангонг 1 и 2, които са изведени от експлоатация. Модели за трета станция е планирано да бъдат разработени през тази година.
Китай обещава да остави програмата си с Русия „отворена за всички заинтересовани страни и международни партньори“, но е почти сигурно, че това не включва САЩ и техните партньори в космическите изследвания.
САЩ има свои планове за посещения на Луната през 2024 чрез международната космическа програма Артемис.
С Русия на своя страна, Китай може да привлече и други страни от Азия, Африка и Латинска Америка, създавайки паралелни програми за лунно развитие, коментира Намрата Госвами, независим анализатор, специализирана в космическата политика. „Китай създава идеологическа представа за лунната си база, предлагаща усъвършенствания си космически капацитет като актив за тези, които искат да се присъединят към алтернативен механизъм за лунно изследване и експлоатация на ресурси“, казва тя.