fbpx

Върховният съд на САЩ гледа дело, което може да преобрази интернет

Най-висшата американска съдебна инстанция разглежда тази седмица дело, в центъра на което са YouTube и неговата компания майка Google. Това би могло да промени същността на социалните медиии интернет като цяло, пише RFI.

В Съединените щати това се нарича „раздел 230“. От 1996 г. тази законова разпоредба освобождава интернет платформите от отговорност за контрола на съдържанието, което публикуват, за разлика от традиционните медии. По онова време ставаше дума за подпомагането на сектор, който все още беше в начален стадий на развитие, като същевременно се насърчаваше умереността. Но днес интернет платформите са обвинявани в подбуждане на онлайн омраза и в публикуване на изключително притеснително съдържание.

„Раздел 230“ е критикуван от политиците както отдясно, така и отляво, и те искат да го променят. Но раздробяването на политическия пейзаж и по-специално отстраняването на Доналд Тръмп и обвиненията в цензура от страна на крайната десница след 6 януари 2021 г., пречат на всяка форма на консенсус.

Google е обвинен в популяризиране на джихадистко съдържание

Поради това Върховният съд е този, който може да поеме отговорност. Той разглежда жалбата на роднините на Ноеми Гонсалес, убита при атентатите в Париж през ноември 2015 г. Младата американка, студентка във Франция, беше убита в бар La belle équipe от боец на групировката „Ислямска държава“ (ИД). Родителите ѝ обвиняват YouTube, филиал на калифорнийския гигант Google, че е препоръчвал видеоклипове на джихадистката група на някои от своите потребители. Според тях, „препоръчвайки видеоклипове на ИД на своите потребители, Google е помогнал на ИД да разпространява своите послания и по този начин ѝ е предоставил материална подкрепа“.

Съдилищата досега отхвърляха тяхната жалба, позовававйки се на „раздел 230“, но Върховният съд иска да изслуша аргументите на всички страни, преди да вземе окончателно решение до края на сесията си през юни. Като прие да се сезира по това дело, отлагайки същевременно значителен брой от представените му дела, висшата съдебна инстанция даде да се разбере, че е готова да промени съдебната практика.

Студена пот облива света на информационните технологии

Студена пот избива в света на „информационните технологии“ пред тази перспектива. „Препоръките, предоставени въз основа на следването на формални правила, ще позволят да се намират игли в най-голямата купа сено на човечеството“, пише Google до съда, като иска „да не засяга фундаменталната част на същността на съвременния интернет“.

Разрешаването „да се съдят платформи за препоръки (…) би ги изложило непрекъснато на оплаквания за съдържание от трети страни“, добави Мета в отделна аргументация. За тях препоръките се използват само за въвеждане на ред, за организиране на съдържанието, публикувано онлайн, но не и за неговото редактиране.

В сряда в храма на американското правосъдие ще продължи разглеждането на сходно дело, но което поставя различен правен въпрос: ако „раздел 230“ не съществуваше, биха ли могли платформите да бъдат съдени по законите за борба с тероризма, дори и да не са оказали пряка подкрепа за даден атентат? Съдът трябва да излезе и с двете решения преди 30 юни.

Преди време няколко съдии от Върховния съд бяха изразили  желанието си да се промени тълкуването на „раздел 230“, който все повече се оспорва на политическата сцена, дори и ако партийните различия възпрепятстват приемането на каквито и да е законодателни промени.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"