fbpx

Интервю на Capital.fr с Александр Барадес, завеждащ пазарни анализи в най-големия френки брокер IG, превод Георги Саулов

Маневрите на руските въоръжени сили по границата с Украйна пораждат опасения за военна инвазия в страната. Евентуална война и санкциите, които Европейският съюз би наложил на Москва не биха оставили борсите безразлични.
Русия е доставчик № 1 на природен газ за Европа, при това с голяма преднина пред втория. Страната също така е вторият най-голям доставчик на петрол за континента и износител на множество метали. Поради всичко това сегашното напрежение около Украйна предизвиква основателно безпокойство в Европейския съюз и поражда значителни тревоги на пазарите. Те се засилват от военните маневри, които Русия заедно с Беларус започна в близост до украинската граница. Кремъл е обвиняван, че подготвя нова операция в страната след анексията на Крим през 2014 г., нещо което президентът ѝ Владимир Путин категорично отрича. От своя страна САЩ, в началото на февруари, обявиха, че изпращат подкрепления в Източна Европа.

Александр Барадес обяснява какво отражение може да има един въоръжен конфликт върху еврпейските борси и цените на енергията.

Capital: Ако Русия се реши на военна интервенция в Украйна, подклаждайки война на прага на Европа, какви биха били последствията за борсите?
Alexandre Baradez:
Ако конфликтът се съсредочи около Русия, Украйна и няколкото съседни страни, няма да има съществени последици за пазарите. Той не представлява такава опасност, която би могла да предизвика спад с 40% на CAC 40 (референтен индекс на френския фондов пазар; представлява средно претеглената капитализация на 40-те най-големи компании, които се търгуват на борсата Euronext Paris), както по време на Ковид кризата през февруари-март 2020 г. Вероятността ситуацията да се влоши тотално с намеса на НАТО и замразяване на руските авоари не изглежда голяма.

Няма ли опасност цените на енергията да скочат още нагоре?
Силна ескалация на напрежението може да се отрази на цената на газа в Европа. В момента тя е в процес на спадане и, макар че остава по-висока от средното ѝ равнище през последните години, сме далече от пика постигнат през месец октомври. Зимата също отива към своя край и търсенето трябва да бъде по-малко през идващите месеци, което ще ограничи ефектите от евентуално покачване на цените.

Могат ли цените на петрола и горивата също да скочат?
Да. Проблемите с доставките на газ могат да предизвикат повишено търсене на петрол, който би се изполвал като заместващ източник на енергия и биха благоприятствали покачването на цените. Това от своя страна може да доведе до висока инфлация. Централните бенки ще се сблъскат с нова трудно разрешима ситуация. След като не могат да въздействат на цените на енергията, пред тях ще се постави въпросът дали да не повишат основния лихвен процент с риск да спрат темпа на нарастване на икономиката. Всички проблеми, които предизвикват страх на пазарите през последните месеци – инфлация, парична политика… – ще излязат отново на преден план. Повишаването на енергийните сметки освен това би довело до социални и политически сътресения.

Кои отрасли на икономиката ще пострадат в най-голяма степен?
Русия изнася много метали, в т.ч. и алуминий. Ако износът бъде засегнат, в най-голяма степен ще пострадат предприятията, свързани с автомобилостроенето, които са крайно чувствителни към повишаването на цените на металите. В общ план най-засегнати от покачването на цените на енергията и суровините могат да бъдат германските индустриални предприятия.

Туризмът също не би трябвало да пострада, поне докато не се стигне до ограничения във въздушното пространство. Но последиците върху цените на акциите на въздухоплавателните компании ще бъдат силно ограничени. Пазарът сигурно ще преживее силен стрес в продължение на няколко дни, но не повече от няколко седмици.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"