fbpx

Интервю на дипломата Валентин Радомирски за предаването 12+3 по програма Хоризонт на БНР

Г-н Радомирски, тази битка, която се води между Китай и САЩ на полето на информационния фронт засега, тя не е само заради коронавируса, нали, тя не датира от коронавируса, просто сега, като че ли сега се катализираха едни процеси, които от много отдавна са набрали сила.
О, да , разбира се, това е абсолютно точно. Във всеки случай борбата между Китай и САЩ се води отдавна, въпреки че допреди 10 години не им се обръщаше особено внимание, защото се считаше, че ръстът на китайците ще спре по естествен път така, както спира при обикновеното развитие на капитализма. За съжаление на поддръжниците на тази теза, това не се случи. И Китай до коронавируса продължаваше с темпове, които ежегодно надвишаваха 6,5 % най-малко и бързо зае мястото, което му предвещава да стане лидер в икономиката на света, буквално ако не сега, то до няколко години. Всички знаем, че Китай се нарича работилницата на света и това е един от проблемите на съвременния свят, голямата взаимозависимост на всички останали от китайската икономика. Така че сегашните атаки срещу Китай, са опит да бъде предотвратен този може би естествен ход на събитията, в който Китай ще излезе на първо място.

Има един според мен много важен въпрос, той дори по-скоро е, като че ли философски. Защото, за да станеш световен хегемон или световен лидер, не е достатъчно да си най-голямата военна сила или най-голямата икономическа сила. Ти също трябва да предложиш някакъв модел, някакъв общокултурен модел на поведение, на мислене, именно това е в основата на големия успех на САЩ в продължение на десетилетие, те успяха да предложат модел, друг е въпросът дали той е реалистичен, дали наистина съществува, но успяха да го наложат в съзнанието на хората по целия свят и много хора от целия свят следваха този модел. Мислите ли, че Китай в своето желание да бъде хегемон, би могъл да предложи подобен модел на света, който да го следват много хора по целия свят?
Вижте, ако го свържем дори с пандемията, която беше в предишния Ви въпрос, пандемията, която някой вече наричат аферата „Covid“, а не пандемията Covid, е прекрасен повод именно за това да се прегледа дали може да стане подобно нещо в бъдеще, отново да има един единствен хегемон. И въобще ситуацията, в която се намираме сега показва, че въпреки големите възможности на САЩ и огромното влияние, което те оказват, особено през последните 30 години, върху световното развитие, не е възможно да наложиш своето възприятие за света на всички останали държави в него. Има такива държави като Китай, Индия, Иран, които са хилядолетни империи със своя бит, култура, които не могат така лесно да бъдат подчинени на новите възприятия на света. Има дълбоки процеси, които не са зависими само от конкретната политика и от конкретната ситуация в икономиката. Аз за това при отговора на първия въпрос говорех за икономиката преди всичко, че икономически Китай ще излезе, но Китай на дадения момент все още не претендира да разпространява ценностите на китайската шестхилядна годишна култура върху целия свят. Докато при западния начин на мислене ценностите, които бяха налагани понякога със сила се оказаха с обратен ефект. И това е големият проблем за обществото в света – какъв ще бъде новият международен ред – дали той ще се състои от един единствен хегемон и има ли възможност този единствен хегемон да наложи своето виждане на останалите, или напротив, ще минем към това, което отдавна се говори, че ние на практика започваме да минаваме към многополюсния свят, в който ще има няколко центъра със своята специфична култура, а икономистите вече говорят дори и за икономически бластери около тези културно-идеологически центрове.

А има и още нещо друго интересно около Китай, което като че ли не е в центъра на общественото внимание, но е важно. Тук ще се спра на един Ваш текст, който е свързан с китайската криптовалута – със сериозните инвестиции, които прави китайската държава в тази област.
О да, това беше незабелязано, но то може да има огромни политически, икономически и финансови аспекти за всички останали държави. Проблемът е много сложен, за да го обясним за няколко минути, но ще се опитам по най-простия начин, извинявам се на специалистите за това нещо. В момента има над 1200 криптовалути и прелестта на криптовалутата е в това, че още от нейното създаване всяка една сделка и всичките пари, които са в криптовалутата могат да бъдат проследени през целия етап на нейното развитие – нещо, което не може да бъде направено при наличните пари, независимо от всичко друго. Поради това криптовалутите са много удобни за един тип операции, по принцип за скриване на сделки, на доходи и т.н. Между другото световният стокооборот от криптовалути вече надвиши, макар и все още несъществено, 200 млрд. долара, но 60% от тях се водят в Китай. Той се опита да забрани преди няколко години разпространението на криптовалутите, но не успя, защото криптовалутите са в интернет и няма как да бъде спрян интернет. Опитите на Китай в това отношение се оказаха, не само на Китай, на Русия и на други държави, се оказаха неуспешни и поради това Китай премина в – щом не можеш нещо да го забраниш, поне трябва да го оглавиш. Китай започва да работи от 2017 г. върху своя криптовалута. Миналия месец китайците публикуваха съобщение, че са създали такава и започват пробното й използване в няколко от областите в Китай. Проблемът е в това, че те предлагат всички финансови услуги, които може да предложи един портфейл и от обикновени пари, и по електронен път. Известно е на българските слушатели, че дори на пазарите в Китай с QR кодове може да си купиш зеленчуци. Въобще това е много разпространено нещо. Системите Alipay, WeChat pay и т.н., там са общо взето общоприети, а тази система ще позволи те да бъдат още по-ефективни и дори ще ги погълне по всяка вероятност. Политическите последствия какви са от това – ако с реалната валута, в момента над 38% са доларовите акции чрез swift в света, останалите са чрез евро, йена и още една две валути, но всичките останали, освен доларът, минават през долара. Това се контролира от Федералния резерв, от ФБР и всяка една голяма сделка може да бъде спряна по този начин и блокирана. По този начин, примерно, беше заплашен Total, за да излезе от Иран. Т.е. санкциите, които в момента САЩ налагат и, с които сега заплашват и Китай, те са ефективните само, когато ти може да държиш този свой коз в ръцете си. Само че китайската криптовалута в момента започва да бъде създавана от китайската национална банка. И това е проблемът, че тогава китайците ще могат да разпространяват валута, която няма да бъде контролирана от американците.

Със сигурност обаче тази коронавирусна епидемия или афера, както искаме може да я наречем, удря и Китай заедно с всички останали държави. Това как ще се отрази на неговото желание за по-голяма роля на международната сцена?
Вижте, китайците си бяха поставили в своите планове да излязат в политически и икономически план на първо място някъде към края на 40-те години. За тяхно съжаление, това се осъществи много по-бързо. Динамиката на световните процеси ги обезпокои американците и запада много по-рано, отколкото те предполагаха. И това ги поставя в момента в неизгодно положение, тъй като те все още не са създали желания от тях 300 милионен вътрешен пазар, който може да бъде буфера при подобна санкционна политика, която се предвижда сега със смесените законопроекти, които са в Сената на САЩ. Така че това е в момента проблемът на Китай и той все още не проявява желание да диктува световната политика. Играе активно, все по-активно и ще играе все по-активно, но все още не е предявил желанието си официално той да ръководи света. Така че това е в момента проблемът. И този проблем по всяка вероятност ще бъде използван от противниците на Китай, защото те считат, че ако сега не му се противодейства, той няма спиране.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"