fbpx

Анализът е от блога на Международния валутен фонд…

Държавите трябва да намалят значително емисиите на парникови газове, за да запазят глобалните температурни цели и да ограничат рисковете от дестабилизиране на световния климат. Най-голямо внимание се съсредоточава върху въглеродния диоксид, произведен от изгарянето на изкопаеми горива, но също така е от решаващо значение да се намалят емисиите на метан – не на последно място, защото метанът има по-мощен краткосрочен ефект на затопляне от CO2 и намаляването на емисиите на метан би имало по-незабавно въздействие върху климата.

Както показва Графиката на седмицата, глобалните парникови газове трябва да бъдат намалени с 25 процента до 50 процента от нивата от 2019 г. до 2030 г., за да се ограничи глобалното затопляне до 1,5-2 градуса по Целзий – централната цел на Парижкото споразумение. Намаляването на емисиите на метан може да намали запасите от парникови газове в атмосферата и да намали страшните рискове от „повратни точки“ – когато изменението на климата започне да се самовъзпроизвежда. Това е така, защото метанът остава в атмосферата средно само 12 години в сравнение с до хиляда години за CO2.

Метанът представлява около 30 процента от увеличението на глобалната температура след индустриализацията и емисиите се повишиха с рекордни нива за втора поредна година през 2021-ва. Повечето страни се ангажираха да намалят общите си парникови газове, включително метан, като част от Парижкото споразумение. Освен това 125 страни са подписали Глобално обещание за метан. Но ангажиментите – да не говорим за политиките – все още не отговарят на това, което трябва да се предприеме.

Метанът е на второ място след емисиите на CO2 от изкопаеми горива, като причина за глобалното затопляне

Повечето от евтините възможности за намаляване на емисиите на метан се намират в добивните индустрии, например коригиране на течове в газопроводи, ограничаване на факелите от петролни кладенци и въглищни мини или инсталиране на технологии за улавяне на метан за продажба или по-късна употреба.

Емисиите на метан от селското стопанство вероятно ще бъдат намалени, ако фермерите произвеждат повече храна от растения и по-малко от добитък или ако преминат към по-продуктивни стада от добитък. Емисиите от сметищата също могат да бъдат уловени.

Таксите за метан са обещаващ и практичен инструмент за намаляване на емисиите, особено ако надграждат съществуващите бизнес данъци. Тези данъци са често срещани в добивния сектор и понякога в селското стопанство.

В идеалния случай таксите биха били въведени по начин, който е неутрален по отношение на приходите, за да се ограничат опасенията, че те подбиват конкурентоспособността. Това може да стане чрез намаляване на данъците върху други части на бизнеса. Друг вариант са „таксите“, при които производителите, чиито емисии са над средния интензитет, плащат високи такси, докато тези по-долу получават отстъпки.

Като се имат предвид предизвикателствата при мониторинга на емисиите, таксите могат да бъдат налагани въз основа на стандартните нива на емисии с отстъпки за фирми, които могат да покажат, че собствените им емисии са по-ниски от стандартните.

Ние изчисляваме, че глобална такса за метан от $70 на тон еквивалент на CO2 сред големите източници на емисии би била достатъчна, за да намали емисиите на метан до нива, съответстващи на поддържането на глобалното затопляне под 2 градуса.

Едно международно координирано споразумение, фокусирано върху минимални цени на метана, би било ефективно от гледна точка на емисиите и конкурентоспособността. Споразумението може първоначално да започне с ключови държави, които са подписали Global Methane Pledge.

Разходите за ценообразуването на метана обаче ще паднат непропорционално в някои нововъзникващи пазари и развиващи се икономики. Това означава, че диференцираното ценообразуване и международната помощ следва да бъдат важни елементи на такова споразумение.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"