fbpx

Коментарът е от Euractiv.bg

Във вторник беше разпространена новината, че клиничните изпитвания на един от водещите претенденти за ефективна ваксина срещу COVID-19, са били поставени на пауза заради потенциални здравни рискове. В същото време лидери по целия свят все още се надпреварват да предлагат фалшиви надежди и обещания.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп удобно обяви пускането на ваксина само няколко дни преди президентските избори, а здравният министър на Гърция, направи щедри обещания за ваксина преди Коледа. По същия начин политици от цял свят се надпреварват, за да уверят обществеността, че краят на пандемията е близо.

И докато граждани протестират срещу ограничителните мерки, а броят на заразените продължава да расте, политическият натиск върху властите също се увеличава.

Отчаянието на политиците да предложат на населението частица надежда в замяна на още малко време във властта не е изненадващо. Но истината е, че сроковете, до които ваксината ще е готова, зависят не от политическия дневен ред, а от науката.

Ваксините са едно от най-големите медицински постижения в човешката история, които са спасили живота на милиони. Когато са разработени в съответствие с нормативните изисквания, ваксините срещу морбили, паротит, рубеола, полиомиелит, едра шарка и грип имат дълга история на безопасна употреба.

Но освен очевидните страхове за човешкото здраве, свързани с новата ваксина, бързането за пускане ѝ на пазара крие и по-коварен риск.

Вече съществува опасно и растящо недоверие към ваксините. Отне само едно лошо проведено проучване, свързващо аутизма с ваксината срещу морбили, за да възникне цяло поколение антиваксъри, които спомогнаха за завръщането на тази тежка и много заразна болест.

Колебанията относно ваксинацията бяха обявени от Световната здравна организация за една от десетте най-големи заплахи за здравето в световен мащаб през 2019 г.

С разпространението на пандемията от коронавирус, антивакс настроенията отново се засилват и бързането да се обещаят ваксини не помага на страховете да се уталожат.

Трябва да се внимава да не се налива масло в огъня. Необходима е само една малка грешка, чиито последствия да се усещат с години.

Правителствата носят отговорност да се отнасят внимателно към разработването и пускането на пазара на коронаваксината. В противен случай те рискуват недоверието към ваксините да се увеличи. Това може да доведе до тежки последствия не само за настоящата епидемия, но и при бъдещи кризи.

Има единодушие по въпроса – ваксината е единственият изход от тази пандемия. Но прибързването тя да бъде произведена за удобство на властите или на обществеността рискува да нанесе повече вреда, отколкото полза.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"