fbpx

5 млрд. лева раздадени за пътища с постановления над бюджета за 4 години

Разкопаваме 1000 пътища в България и нямаме нито един завършен. Бих предпочела да разкопаем по-малко и да ги завършим, заявява на брифинг регионалният министър министър Комитова.

По думите й, парите не са основният проблем, защото правната рамка е нарушена.

При някои договори наддоговарянето е повече от 50%, което е нарушение на Закона за обществените поръчки. 15 години така се е процедирало, но ние искаме да спрем тази практика, коментира от своя страна регионалният заместник-министър Христов.

Ако трябваше да управлявам този модел, при бюджет 382 млн. лв., даден от Народното събрание, щях да поръчам текущ ремонт и поддържане за 382 млн. лв. по най-спешните пътища в страната. Нямаше да си позволя да възложа дейности за 1,5 млрд. лв. Не мога да си представя, че държавна организация ще нарушава бюджет, който е закон, коментира още Комитова.

Тя информира, че за тази година пътната агенция разполага с 382 млн. лв. за текущ ремонт и поддържане, които са гласувани миналата година от Народното събрание. Междувременно след гласуването на тази сума предишното ръководство на АПИ възлага по договори и задания за 2021 г. за 1,5 млрд. лв. Това е 4 пъти по-голямо от сумата, предвидена по Закона за бюджета.

Заварихме 382 млн. лв. вече разплатени. Те са били за цялата година, но са разплатени до края на април, изтъкна регионалният министър.

От нейни срещи с въпросните фирми е станало ясно, че те са работили от години така – в края на годината получават всичките си пари, които са изработили, с постановления, когато има излишъци в бюджета

Комитова представи справка за използваните от АПИ средства през последните няколко години:

  • През 2018 г. АПИ разполага с бюджет от 328 млн. лв., но възлага на фирми работа за 2 млрд. лв., които ги изплаща в края на годината
  • В бюджета за 2019 г. залага бюджет на агенцията от 420 млн. лв. и по същата схема изплаща в края на годината 1,5 млрд. лв.
  • За 2020 г. са заложени 339 млн. лв. бюджет за АПИ, а в края се изплащат 1,7 млрд. лв.
  • За сегашната година са заложени 382 млн. лв., а са договорени ремонти за 1,5 млрд. лв.

Ние не разбираме защо, изтъква Комитова и коментира още – „Не са се спазвали числата определени в бюджета, а той е закон за всички държавни организации. Как някой в началото на годината знае, че ще може да осигури 1,5 млрд. лв. в края на годината? Ние не сме сигурни, че в края на 2021 г. ще има излишъци в бюджета“.

От своя страна говорителят на служебното правителство Антон Кутев отбелязва, че този начин на действие и плащане на излишъци се прави от години. Разликата между бюджетираните средства и разплатените с постановления от 2018 г., 2019 г., 2020 г. и 2021 г. е над 5 млрд. лв. Това е лоша бюджетна практика, това създава корупционна среда, коментира още той и изтъква, че кабинетът е изправеи пред ситуацията как да бъде решен въпросът с 1,5 млрд. лв. Надяваме се до края на годината да се осигурят тези пари за фирмите, защото голяма част от тях са си свършили работата. Искаме тези пари да бъдат разплатени, подчертава Кутев.

Министър Комитова потвърждава, че е поискала 1,5 млрд. лв. в актуализацията на бюджета, но все още нищо не се е получило.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"