fbpx

България и Сърбия ускоряват строежа на интерконектора

За създаване на съвместна работна група между България и Сърбия, която на оперативно равнище да ускори изграждането на междусистемната газова връзка между двете държави.

За това са се договорили министърът на енергетиката на България Теменужка Петкова и зам.-министър председателят и министър на минното дело и енергетиката на Сърбия Зорана Михайлович.

Двете посетиха бъдещата точка на свързване и мястото, където ще бъде изградена газоизмервателна станция на интерконектора в района на Калотина, придружавани от изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов.

Припомняме, от началото на годината Сърбия получава руски природен газ, транзитиран по „Балкански поток“ – построеното на наша територия продължение на „Турски поток“.

Министър Петкова е припомнила, че за реализацията на интерконектора е осигурено финансиране в размер на 27 млн. евро по Механизма за свързване на Европа и 2.7 млн. евро по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.

Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов е припомнил, че в момента е в ход процедурата за избор на изпълнител на строителните дейности, в рамките на която на 22 февруари са отворени офертите на кандидатстващите компании.

Единадесет кандидати са допуснати в конкурса, сред тях има международни компании. Очакваме строителните дейности да започнат през май“, подчертава Малинов.

По думите му, реализацията на проекта ще осигури възможност на Сърбия да получава газ и от терминала край Александруполис, където Белград също е заявил капацитет.

Михайлович е информирала, че през следващата седмица предстои да бъде обявена тръжна процедура за избор на строител на газопровода на сръбска територия.

Линейната част на междусистемната връзка България-Сърбия е с дължина около 62 км. на българска територия и 108 км. – на сръбска. За пълната реализация на обекта се предвижда изграждането на две автоматични газорегулиращи станции, една газоизмервателна станция – Калотина, както и две газопроводни отклонения за гр. Сливница и гр. Драгоман. След изграждането й, газовата връзка ще бъде с пропускателна способност 1,8 млрд. м3/г., с възможност и за реверсивен поток. Очаква се тя да бъде завършена до м. май 2022 г.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"