fbpx

България не може да се лиши от руския петрол и газ, обяви премиерът Петков

България подкрепя санкциите срещу Русия като средство за спиране на нейната инвазия в Украйна, но вероятно ще търси изключение за забрана на вноса на руски природен газ и петрол, ако такова предложение бъде внесено. Това заявява премиерът Кирил Петков в интервю за Ройтерс.

Членка на ЕС и НАТО, България е почти изцяло зависима от доставките на газ от руския Газпром, докато единствената й петролна рафинерия, собственост на руската ЛУКОЙЛ, осигурява над 60% от използваното гориво в страната, коментира агенцията.

Ройтерс цитира два свои източника, според които Съединените щати са готови да продължат напред със забрана за внос на руски петрол в Съединените щати без участието на съюзници в Европа. Белият дом обаче все още не е готов да вземе подобно решение.

Германия, най-големият купувач на руски суров петрол, по-рано днес отхвърли плановете за забрана на вноса на енергия, позиция, която подкрепя и Петков, изтъква още Ройтерс.

България би подкрепила всякакви мерки, защото ние наистина сме против войната, но тези две (нефт и газ), може би ще поискаме изключение… Нямаме текущи алтернативи в момента, ние сме твърде зависими“, казва прамиерът ни пред Ройтерс.

По думите му – „Ние напълно подкрепяме украинския народ, подкрепихме първия пакет от санкции, дори сме отворени и за други санкции, само тези две санкции би било много трудно за нас да приемем като икономика и като държава„.

Пред агенцията Кирил Петков заявяма още, че България работи за диверсификация на доставките на природен газ и води преговори за внос на по-големи количества азербайджански газ, докато проучва вариантите за втечнен природен газ, доставян през гръцките пристанища.

В интервюто се засяга и темата с АЕЦ, като Ройтерс отбелязва, цитирайки Петков, че България експлоатира два съветски ядрени реактора с мощност 1000 мегавата в Козлодуй и преценява как да процедира с ядреното оборудване, доставено за нейния ядрен проект от 2000 мегавата в Белене и вече е платила на Русия за оборудването.

Правителството обмисля дали да го използва като част от хибриден реактор, който може да използва гориво от САЩ или Западна Европа, или да продаде оборудването на друга страна и да започне отново с нова технология, а не от Русия, добавя още българският премиер.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"