Биткойнът излетя над $100 000 за първи път в историята, считано за крайъгълен камък и приветствано дори от скептиците като навлизане на зрелостта на цифровите активи, отбелязва Ройтерс.
След като надхвърли 100 000 долара в азиатската сутрин, биткойнът не спря. Подсилен от номинацията на новоизбрания президент на САЩ – про-крипто настроеният Пол Аткинс да ръководи Комисията по ценни книжа и борси, биткойнът скоро достигна исторически връх от 103 619 долара. Последно бе $102 675, което е ръст от около 5% за деня.
Общата стойност на пазара на криптовалута почти се е удвоила през годината досега, за да достигне рекорд от над $3,8 трилиона, според доставчика на данни CoinGecko. За сравнение, само Apple струва около 3,7 трилиона долара, изтъква Ройтерс.
Маршът на биткойн от либертарианската периферия към Уолстрийтсъздаде милионери, нов клас активи и популяризира концепцията за „децентрализирани финанси“ в един нестабилен и често противоречив период от създаването й преди 16 години, коментира още агенцията.
Стойността на биткойните се е удвоила тази година и е нараснала с повече от 50% през четирите седмици след категоричната изборна победа на Доналд Тръмп, която също доведе до избирането на множество про-крипто законодатели в Конгреса.
„Свидетели сме на промяна на парадигмата“, казва Майк Новограц, основател и главен изпълнителен директор на американската крипто фирма Galaxy Digital. „Биткойн и цялата екосистема на цифровите активи са на ръба да навлязат във финансовия мейнстрийм – този импулс се подхранва от институционалното приемане, напредъка в токенизацията и плащанията и по-ясния регулаторен път“, отбелязва той.
Тръмп – който някога определи криптовалутата като измама – прегърна цифровите активи по време на кампанията си, обещавайки да превърне Съединените щати в „крипто столицата на планетата“ и да натрупа национален запас от биткойни.
Поддръжниците на биткойн приветстваха номинацията на Аткинс в SEC. Бивш комисар на SEC, Аткинс е участвал в крипто политиката като съпредседател на Token Alliance, който работи за „разработване на най-добри практики за емитиране на цифрови активи и платформи за търговия“, и Камарата на цифровата търговия. „Аткинс ще предложи нова перспектива, основана на дълбоко разбиране на екосистемата на цифровите активи“, прогнозира изпълнителният директор на Blockchain Association Кристин Смит. „Очакваме с нетърпение да работим с него… и да поставим началото – заедно – на нова вълна от американски крипто иновации“, заявява той.
Множество крипто компании, включително Ripple, Kraken и Circle, също се борят за място в обещания от Тръмп крипто консултативен съвет.
Биткойнът доказа, че оцелява по време на резки спадове. Преместването му в шестцифрена територия е забележително завръщане от спад под $16 000 през 2022 г., когато индустрията се разклати от срива на борсата FTX, чийто основател Сам Банкман-Фрид впоследствие беше вкаран в затвора.
Анализаторите казват, че нарастващото приемане на биткойн от големите инвеститори тази година е движеща сила зад рекордното рали. Борсово търгуваните фондове за биткойни, регистрирани в САЩ, бяха одобрени през януари и станаха канал за широкомащабни покупки, като повече от 4 милиарда долара се вляха в тези фондове след изборите.
„Приблизително 3% от общото предлагане на биткойни, което някога ще съществува, е било закупено през 2024 г. с институционални пари“, казва Джеф Кендрик, глобален ръководител на изследването на цифровите активи в Standard Chartered.
Акциите, свързани с крипто, се повишиха заедно с цената на биткойн, като акциите на биткойн миньор MARA Holdings и обменния оператор Coinbase – с около 65% през ноември. Софтуерната фирма Microstrategy, която многократно е набирала средства за закупуване на биткойни и е притежавала общо около 402 100 биткойни към 1 декември, е спечелила около 540% тази година.
Криптовалутите са критикувани за огромната си консумация на енергия и използването им от престъпния свят, а основната технология далеч не е революция в начина, по който парите се движат по света. САЩ и Великобритания обявиха в сряда, че са разкрили и неутрализирали глобална мрежа за пране на пари, която използва криптовалута, за да помогне на богатите руснаци да избегнат санкциите и да изперат пари за наркотрафикантите.
Въпреки че изчисленията варират, Центърът за алтернативни финанси на университета в Кеймбридж изчислява, че биткойнът използва приблизително същото количество електроенергия всяка година като Полша или Южна Африка.
И все пак, както руският президент Владимир Путин посочи на инвестиционна конференция в сряда, цитиран от Ройтерс: „Кой може да го забрани? Никой“. И неговата дълготрайност може би е свидетелство за известна степен на устойчивост.
„С течение на времето той се доказва като част от финансовия пейзаж, много е трудно да го оценя… всеки може да предполага. Но има аспект на инерция и в момента инерцията е нагоре“, казва Шейн Оливър, главен икономист и ръководител на инвестиционната стратегия в AMP в Сидни.