Чужденци, които постоянно пребивават у нас, няма да могат да получават гражданство при облекчени условия срещу краткотрайни инвестиции. Това предвижда проект за промени в Закона за българското гражданство, приет от Министерският съвет. Същото ще важи и за членовете на техните семейства. Условията ще са валидни и за бизнесмените, увеличили инвестицията си до най-малко два милиона лева, съобщиха от правителствената информационна служба.
Практиката показва, че кандидатстващите за гражданство на тези основания са получили разрешение за постоянно пребиваване поради направени вложения предимно в държавни ценни книжа на стойност над един милион лева. Други пък са вложили над един милион лева в лицензирана кредитна институция по договор за доверително управление.
Към момента на подаване на молбата за придобиване на гражданство или на някой от следващите етапи на производството често се оказва, че ценните книжа са продадени.
В някои случаи при направено вложение чрез договор за доверително управление лицето не притежава банкови сметки и не е регистрирано като инвеститор в посочената банка.
Същевременно кандидатите за българско гражданство на това основание, го получават значително по-бързо, без да владеят български език и без да се откажат от досегашното си гражданство. А това са значителни облекчения.
Проектът предвижда, че е задължение на молителя в производството по българското гражданство да уведомява Министерството на правосъдието за настъпили промени във фактите и обстоятелствата и да представи актуалните документи. Липсата на тази информация ще бъде основание за отмяна на натурализацията на лицето.