fbpx

НС изпълни молбата на кабинета и преразпредели 1,2 млрд. лева

По предложение на правителството в последния си работен ден за годината Народното събрание преразпредели от тазгодишния бюджет 1,2 млрд. лева разходи за следващата година. 750 млн. от тях за изплащане на ковид бонуси за пенсионерите и 450 млн. за компенсации за бизнеса заради цените на електроенергията. С решението на НС с пари от преизпълнението на приходите тази година се покриват разходи, които ще възникнат през 2022 г.

В дебатите в пленарна зала участва и финансовият министър Василев, който обясни:

Тази година имаше допълнителни приходи, които бяха преразпределени с актуализацията на бюджета – става въпрос за 2,5 млрд. лв., която приехме в края на предишното НС, освен това НАП и Агенция „Митници“ продължиха да работят добре, като отчасти заради инфлацията, отчасти заради повишената събираемост, в момента имаме още допълнителни приходи, които са в размер на 1,2 млрд. лв.
Тези допълнителни приходи правителството предлага на НС да разпредели за допълнителни разходи, които са разпределени – 750 млн. лв. за допълнителни 60 лв. месечно към пенсията или сбора от пенсиите на всички пенсионери за първите шест месеца на новата година и 450 млн. лв. за компенсация за високите цени на електрическата енергия и природния газ за крайните небитови потребители за първото тримесечие на 2022 година.“

Вицепремиерът уточни, че ако това решение не се приеме от парламента, тези допълнителни приходи ще отидат за намаляване на дефицита в бюджета за 2021 г. „Добавката от 60 лв. плюс увеличението на пенсиите, което влиза от 25.12.2021 г., на минималната пенсия и на всички пенсии през коефициента за стаж, ще гарантира, че няма да има нито един пенсионер на линията на бедност и че пенсионерите няма да получават по-малко от средствата от средствата, които получават в момента“, изтъкна още Василев.

На въпрос защо добавката към пенсиите е предложена само за 6 месеца, Василев обясни, че на база разговорите и подписаното коалиционно споразумение до юни 2022 г. трябва да има ново законодателство, в което да е заложен нов модел за пенсионно осигуряване, освен това ще бъде внесена и актуализация на бюджета в края на юни, в която този нов модел ще бъде заложен.

Редица депутати обърнаха внимание, че прилаганата процедура е нестандартна, тъй като по правило това се прави чрез актуализация на бюджета.

За всички е ясно, че сме извън процедурите, извън правилата, обаче всички сме съгласни, че го правим, защото има форсмажор“, коментира Йордан Цонев от ДПС.
Икономистът Георги Ганев от ДСБ изтъкна, че ако ще се правят такива извънредни решения, те не трябва да касаят прекалено големи обеми финансиране.

До момента през годините, по практиката, наложена от кабинетите на Борисов, излишъкът се разпределяше от самия Министерски съвет, като в самия край на годината се раздаваха огромни суми.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"