Министърът на финансите Гълъб Донев и част от екипа му представиха дълго чакания проектобюджет за настоящата 2026 година, който трябва да замени удължението на бюджет 2025. Предлагаме ви кратко резюме, представено с цифри – коментарите може би са излишни, пък и в следващите седмици ще ги има в изобилие.
- Дефицит – 5.7% (€7.2 млрд )
- Външен дълг – над 30% от БВП, с амбиции да расте през следващите две години
- Разходи – €56,8 млрд., значително надвишаващи приходите €49,5 млрд.
- Фискалният резерв се планира да е €2,6 млрд. към края на годината, т.е. остават само парите от Сребърния фонд, които не могат да бъдат пипани
- 30% увеличение на винетките и разширяване на тол системата
- Повишаване на МОД на €2300
- Отпадат механизмите, свързани с МРЗ и средната работна заплата
- 10% облагане на посредниците в хазарта;
- Заплатите на изборните длъжности в бордовете на дружества с над 50% държавно участие се променят в посока надолу









