fbpx

Бизнесът пише до Радев: Положението е катастрофално, следват опустошителни последици

Българските производители са изправени пред изключителна заплаха, като възникналата ситуация е безпрецедентна и става все по-драматична и заплашителна.

Това заявяват четирите най-големи работодателски организации в писмо до президента Румен Радев във връзка с високите цени на тока и – по думите им, нерешителните и некомпетентни мерки, предприети от министъра на енергетиката.

Припомняме, той обяви вчера схема за компенсиране на бизнеса, която обаче включва и таван в размер на 30% от действителната пазарна цена, която според работодателите обезсмисля заявлението, че ще бъдат компенсирани 75% от разликата между действителната пазарна цена за м. юли т. г. (185,59 лв./MWh) и действителната пазарна цена за съответния месец.

Този таван ще има гарантирано опустошителни последици, се казва още в писмото до Радев, с което бизнесът моли за среща между държавния глава и ръководствата на петте национално представителни организации, на която да се изясни възникналата крайно опасна за икономиката и социалния мир ситуация.

Иска се също така и незабавно свикване на КСНС, на който да бъде разгледан приоритетно въпросът за кризата с цената на електроенергията за индустрията като проблем, който вече е достигнал състоянието на пряка заплаха за националната сигурност.

Работодателите вече изпратиха писмо с възражения относно компенсациите до премиера Петков. Явно обаче надеждите то да има ефект не са големи, за да се прибегне до молбата за съдействие от президента Радев.

Според бизнеса ситуацията в момента не може да се сравнява дори с финансовата криза, започнала през 2009 г. Необходима е изключителна бързина, концентрация и съгласуваност в действията на държавните институции, каквито засега не се забелязват. Заплахата от верижни фалити е напълно реална, но според нас се подценява в голяма степен, се изтъква още в писмото.

Работодателите информират държавния глава за реалностите с цената на електроенергията:

„Средната цена за месец декември 2021 година вероятно ще надмине 500 лева/MWh. Цената за днешния ден 22 декември 2021 г. е 824,55 лв./MWh, а в някои часове надвишава 1000 лв./MWh. Цената на сключените на Българска независима енергийна борса дългосрочни договори за доставка на електроенергия през януари 2022 г. е над 700 лв./MWh.“

В същото време, се изтъква в писмото, само за последните четири месеца на 2021 г. АЕЦ “Козлодуй“ ще реализира над 3 милиарда лева печалба. Това положение е катастрофално и изисква незабавни, решителни и компетентни мерки.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"