fbpx

Удряме „тавана“ на дефицита, МС гласува 5-кратно увеличаване лимита за теглене на заеми

правителството предлага в свое проекто постановление

На извънредно заседание тази вечер кабинетът реши да увеличи дефицита на 3,5 млрд. лева, което е 2,9 % от прогнозния БВП.

Мотивите са, че разработените базов и алтернативни сценарии на развитие на макроикономическите индикатори в годишен план очертават сериозно изоставане при основните данъци и осигурителни вноски спрямо планираните параметри с разчетите към ЗДБРБ за 2020 година. Причините за прогнозираното неизпълнение на приходите са комплексни – външни и вътрешни фактори – като те ще допринесат за намаляване на вътрешното потребление, свиване на износа и вноса, по-ниска от планираната заетост, промени в допусканията за цената на суровия петрол и курса на щатския долар и др. Разчетите при изготвения базов сценарий очертават неизпълнение на годишните прогнози по приходите в общ размер на около 2,44 млрд. лв., като ще бъдат засегнати основните данъци – ДДС, акцизи, корпоративни данъци, ДДФЛ, социално-осигурителни вноски и др.

Освен това, както по-рано днес анонсира финансовият министър Горанов, кабинетът реши да предложи увеличаване на лимита за поемане на нов държавен дълг с близо пет пъти – от 2,2 млрд. лева, на 10 млрд. лв.

Това се прави в контекста на предлаганото увеличаване на дефицита (3,5 млрд. лв.) и осигуряването на допълнителен капитал за ББР (700 млн. лв.), което общо възлиза на 4,2 млрд. лв., както и за гарантирането на достатъчно ликвидни фискални буфери в случай на по-негативен от очаквания сценарий

Както и се очакваше МС предлага парламентът да гласува актуализация на бюджета за 2020 година в размер на 1,43 млрд. лв., в т.ч. 1 млрд. лв. за допълнителни разходи и 430 млн. лв. за компенсиране на очаквано неизпълнение на приходите по бюджета на ДОО.

„Допълнителните разходи“ са размерът на компенсациите по схемата 60:40, с които държавата ще подпомага фирмите, закъсали заради извънредното положение.

Все пак, министрите приемат и следната формулировка:

„От фискална гледна точка България се намира в добра кондиция на прага на извънредната ситуация, предизвикана от разпространението на заразата с COVID-19. Дисциплинираната и последователна политика за поддържане на положително или близко до балансирано салдо през последните години позволи да бъдат запазени буферите във фискалния резерв. Параметрите по изпълнението на бюджета към момента на обявяване на ситуацията на извънредно положение в България по консолидираната фискална програма са добри и се отчита текущо превишение на приходите над разходите. Това обаче е само моментното състояние на фиска на прага на настоящата безпрецедентна криза.“




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"