fbpx

Компенсациите 60:40 без ефект за фирмите в криза

Само предприятия и компании, които все още не са в криза могат да се възползват от държавната схема за помощ 60/40, която по изчисления на Асоциация на индустриалния капитал в България реално е 23/77. Така от нея няма да се възползват онези фирми, които имат най-голяма нужда от подкрепа, за да запазят работните места на хората.

Това се казва в позиция на АИКБ в контекста на дискусията около проекта на постановление на МС, свързано с компенсациите. Работодателската организация прилага и подробни изчисления на базата, на които прави своите предложения.

От Асоциацията са категорични, че за малкия и средния бизнес, в който са заети три 75 на сто от работещите българи и бюджетите им стигат от месец за месец, няма достатъчно резерви, за да прилагат подобна мярка за неизвестен период от време.

В този контекст АИКБ предлага кабинетът да одобри постановлението, което е най-доброто в момента, с оглед на приетия Закон за извънредното положение. Мерките трябва да стартират в този вариант, но да важат само за първия месец, а веднага след това да се направи промяна на Закона, тъй като в настоящия си вид те ще имат много малък ефект за икономиката на България.

От Асоциацията предлагат от 1 април компаниите и служителите да получат осигурителна ваканция за периода на извънредното положение, като държавата да получава единствено данъка върху доходите на физическите лица. По този начин всеки месец предприятията ще подават декларации, в които посочват спада в размер на продажбите и броя служителите, които са запазили със съответните заплати.  Държавата от своя страна ще има ангажимента да заплаща 40-50% от осигурителния доход, а фирмите добавят още около 20%. Мярката предвижда още от 1 юни предприятията да започнат постепенно да увеличават процента, който заплащат, но все още и те и работниците да са освободени от плащане на осигуровки.

От АИКБ предлагат тази схема да работи до края на август или септември, като смятат, че тя е лесна за изпълнение, спазен е принципът, че не може този, който не работи да получи наравно с този който работи, предприятието, което е приело тази формула, показва, че вярва във възможността да възстанови дейността си в рамките на един разумен срок.

Изчисленията от приложението показват, че при брутна заплата от 1008 лв. работодателят прави общ разход в размер на 1 203,75 лв. В този общ разход влиза и осигуровка за сметка на работодателя в размер на 195,75 лв., докато осигурителните и данъчни плащания, които дължи работникът са в размер на 225,81 лв. По този начин, държавата си получава обратно 421,56 лв. Ако дадена компания реши да се възползва от държавната помощ, която е обявен, че е в пропорция 60/40, то при гореописаната заплата държавата реално ще помогне със 183,23 лв., което представлява едва 23%, а не 60 на сто.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"