Българската асоциация на частните училища настоява в отворено писмо до премиера Борисов за преразглеждане на обявеното от министъра на здравеопазването категорично затваряне на цялата образователна система, на частните детски градини (ЧДГ) и частните училища (ЧУ), особено на децата в детските градини и в начална училищна степен.
Обезпокоени сме от липсата на синхрон и колаборация между различните министерства, заявяват още от асоциацията и допълват, че продължават да разчитат на Министерството на образованието и науката като най-компетентен орган за решаване на проблемите в нашата професионална сфера.
Изтъква се, че на този етап огромната част от ЧДГ и ЧУ, членове на БАЧУ, са със здрав персонал и ученици и имат готовност да осигурят всички варианти на учебен процес – присъствено, хибридно, в електронна среда и взаимодействие с родителите, на открито, при гъвкаво превключване от един в друг формат. Ръководствата на екипите не се страхуват да поемат отговорност за взимането на автономни решения по отношение на организацията и формата на образователния процес.
Отбелязва се, че в различни държави по света на частния образователен сектор е гласувано доверие, именно поради гъвкавост, качество на дейностите, надеждност на здравните процедури, да осигури образователен процес при затваряне на държавната образователна система за деца на родители, работещи в жизнено важни сфери на нашето общество: медицински работници, аптекари, полицаи, заети в обществения транспорт, в мрежата от хранителни магазини и други.
От БАЧУ предупреждават, че изваждането на децата от училищната среда и затварянето им у дома без възможност за естествена комуникация, ще нанесе безспорни щети върху психиката на децата и подрастващите, които трудно биха могли да се компенсират по-късно.
Сред останалите настоятелни искания на БАЧУ е и предоставяне на възможност за частично и диференцирано функциониране на образователната институция при спазване на всички необходими противоепидемични мерки и при наличие на информирано заявено желание от родителите. При вземането на решения да бъде прилаган диференциран подход при зачитане мнението на директорите на образователните институции. Да се създаде възможност училища и детски градини с ниска или нулева заболеваемост и спазен здравен протокол да продължат да работят.
Настоява се за изработване на ясен протокол и времева рамка за постепенно връщане към нормалното функциониране на училищните системи в зависимост от развитието на здравната обстановка. Предварително начертана и обявена такава процедура би внесла спокойствие у училищните ръководства и екипи, както и у родителите, заявяват от БАЧУ. Тя ще даде шанс на ДГ и училищата да приложат и развият реалистични и ефективни сценарии за структуриране и довеждане до успешен край на учебната година.
В заключение асоциацията категорично настоява за икономическа подкрепа от страна на държавата за всяка засегната от кризата образователна институция – ЧДГ и ЧУ. За целта се иска създаването на работна група по тази тема с участието на МФ, МОН, МТС и МИ, в която да се изслушат аргументите на частните учебни заведения и да се предвидят конкретни мерки.
Не одобряваме модел, в който държавата „вижда“ частния образователен сектор, само при копиране и мултиплициране на неговите успешни иновации и практики, само като ресурс за иновативна образователна инициатива, без да поема никакъв ангажимент към потребностите и предизвикателствата пред този сектор, категорични са от БАЧУ.