fbpx

4 причини, поради които музеите все още не печелят от NFT

Смайващата продажна цена от 69 милиона щатски долара на 11 март 2021 г. за незаменим токен (NFT), създаден от дигиталния художник Бийпъл, предизвика ударни вълни в света на изкуството. Скоро след това последваха още многомилионни продажби на тези цифрови активи, които съществуват в блокчейн.

В същото време музеите на изкуствата са изправени пред значителни финансови затруднения, ускорени от спада на посетителите и даренията, предизвикани от пандемията COVID-19. Мнозина са обмисляли да предприемат драстични мерки, като продажба на ценни произведения на изкуството, за да запълнят бюджетните си пропуски.

Могат ли NFT да генерират приходите, от които много музеи се нуждаят? Някои институции вече издават свои собствени токени, включително Британският музей. Институтът за съвременно изкуство в Маями вече приема NFT картини. Има дори цял музей от NFT-та, наречен Музей на дигиталния живот.

И все пак, повече от шест месеца след тази промяна в света на изкуството, музеите като цяло се ангажират много малко с NFT. Като хора, които изследват както финансите на организациите с нестопанска цел, така и растежа на NFT, крипто-активи и други свързани блокчейн приложения, ние виждаме четири основни причини, поради които музеите не успяват да превърнат манията по NFT в неочакван финансов удар.

1. NFT са сложни като концепция

Хората, управляващи музеите, имат опит, обхващащ изкуство, образование и кураторство. NFT-тата са в съвсем различна сфера, която е доста отдалечена от изкуството и има повече общо с криптовалутите, отколкото типичните произведения на изкуството като картини и скулптури.

Това, което отличава NTF-тата от криптовалутите като биткойн и ethereum, които са проектирани да бъдат взаимозаменяеми, е, че всеки NFT представлява уникален актив. Трудно е да се разбере как трябва да се третират, съхраняват и оценяват NFT-та, а способността бързо да се произвеждат NFT за търг не е нещо, което е естествено за служителите на музея. Нещо повече, NFT обикновено се купуват и продават с криптовалути и не много организации – включително музеите – извършват такива крипто-транзакции.

Освен липсващият финансов ноу-хау, съществува и култура, която се стреми да сведе до минимум рисковете, а при незаменяемите токени съществуват и застрахователни усложнения. Така че можем да разберем защо музеите не са се втурнали към пазара на NFT.

2. Финансовият възход, очакван при интеграцията на токените, може и да не се случи

Връзката между собствеността върху произведение на изкуството и NFT, свързана с това произведение на изкуството, може да бъде объркваща. Въпреки че може да изглежда другояче, NFT е отделен актив от самото изкуство. Собствениците на изкуството запазват собствеността дори след като всички NFT, „изсечени“ от това изкуство, бъдат продадени.

Това разделяне може да означава, че собственикът на изкуството няма особена способност да превърне свързаното с него NFT в голяма печалба. Подобно на това, че стойността на картината няма много общо с това колко струват боята, платното и рамката, финансовата стойност на NFT е субективна. Зависи колко са готови да платят другите.

Създателите на основното изкуство, като музиканти и художници, които запазват контрол върху работата си, могат – което и правят – да създават свързани с тях NFT. След като реалното изкуството ще се съхранява в музейна колекция обаче, стойността на NFT е още по-неясна.

Подобно на копие на книга с авторски автограф, което може да бъде по-ценно от книга без този подпис, NFT, изсечена от художник на популярно произведение на изкуството, може да привлече повече интерес от колекционери. От друга страна, книга, подписана от издателя, или NFT, изсечена от музей, съвсем сигурно ще бъде по-малко привлекателна за колекционерите.

Казано по друг начин, дори ако един музей притежава ценни произведения на изкуството, това не означава, че сеченето на NFT е гарантиран поток от приходи.

3. Пазарът на NFT цени артистите, а не институциите

Една от основните причини, поради които пазарът за NFT, свързан с произведения на изкуството, процъфтява, е, че купувачите разглеждат закупуването и държането на NFT като средство за взаимодействие и финансова подкрепа на художника.

По-общо казано, етосът е на децентрализация и е по-малко вероятно купувачите на NFT да бъдат ентусиазирани относно посредник, който се включва в сделката.

Пример за етоса, изграден около подкрепата на художници, е разпространението на интелигентни договори, които осигуряват хонорари за артиста, които ще се активират всеки път, когато NFT, свързан с едно от неговите произведения, бъде продаден.

Всъщност, монетизацията, която често се рекламира като основен плюс за музеите, които искат да скочат на пазара на NFT, може да не е толкова проста, колкото изглежда първоначално.

Първо, музеите трябва да видят дали монетизирането на техните съществуващи колекции по някакъв начин ще подкопае публичния достъп до колекциите – потенциално нарушавайки техните мисии и подзаконови актове. Второ, те трябва да имат въведени протоколи, за да гарантират, че приходите от продажби се реинвестират правилно. И съществува риск този процес неволно да доведе до това части от колекцията да бъдат третирани като финансови инструменти, а не като предмети, изложени за широката публика.

Продължавайки напред, остава да се види дали NFT ще облагодетелстват финансово обикновените музеи, вместо само да създават нови възможности за виртуални такива.

4. Променливостта и несигурността правят NFT рискови

Въпреки че високите приходи, които могат да донесат незаменяемите токени, привличат вниманието, има безброй случаи на NFT, които бързо стават безполезни.

И, както при криптовалутите, има много волатилност. Стойността на няколко NFT претърпя огромни и драматични спадове, включително тези, издадени от Grimes, A$AP Rocky и John Cena.

Разчитането на NFT за набиране на пари може да е рисковано и бордовете на музеите може да преценят, че е неподходящо тяхната благотворителна организация да ги притежава. Това означава, че музеите могат да бъдат принудени бързо да ликвидират всеки NFT, който „секат“ или получават, дори ако тази продажба ще направи NFT по-малко ценен за институцията.

Освен това все още не е много сигурно, какво биха могли да допринесат ценните NFT за основните цели на музеите на изкуствата. Те не са нито физически по природа, нито произведения на изкуството. Дори цифровото произведение на изкуството, което може да се показва, е отделно от всеки NFT, получен от него.

Разбира се, NFT са все още нови. Банките и други традиционни финансови институции първоначално стояха настрана на криптовалутите, но бавно поеха по-голяма роля на тези пазари. Със сигурност е възможно нещо подобно да се случи с традиционните институции в света на изкуството, когато пазарът на NFT узрее.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"