fbpx

ЕС изпреварва останалите с глобален закон за изкуствения интелект

Европейският съюз вероятно ще постигне политическо споразумение още тази година, което ще проправи пътя за първия в света голям закон за изкуствения интелект (AI), коментира пред Ройтерс еврокомисарят Маргрете Вестагер.

На пресконференция след срещата на Г-7 на министрите на цифровите технологии в Такасаки, Япония, Вестагер изтъкна, че Законът за AI на ЕС е „про-иновационен“, тъй като се стреми да смекчи рисковете от обществени щети от нововъзникващи технологии.

Регулаторите по целия свят се опитват да намерят баланс, при който правителствата биха могли да разработят предпазни „мантинели“ за възникващите технологии за изкуствен интелект, без да задушават иновациите.

Причината, поради която ни трябват тези „мантинели“ за високорискови случаи на употреба, е, че почистването … след злоупотреба от AI би било много по-скъпо и вредно от самата употреба на AI“, посочва още Вестагер.

Докато Законът за AI на ЕС се очаква да бъде приет тази година, юристи коментират, че ще отнеме няколко години, за да влезе в сила. Но Вестагер отбелязва, че бизнесът може да започне да обмисля последиците от новото законодателство.

Няма причина да се колебаем и да чакаме да бъде прието законодателството, за да се ускорят необходимите дискусии, за да се осигурят промените във всички системи, където AI ще има огромно влияние“, посочва тя пред Ройтерс.

Въпреки че изследванията на AI продължават от години, внезапната популярност на генеративни AI приложения като OpenAI’S ChatGPT и Midjourney доведе до активизиране сред законодателите да намерят начини за регулиране на всеки неконтролиран растеж.

Организация, подкрепена от Илон Мъск и европейски законодатели, участващи в изготвянето на Закона за AI на ЕС, са сред онези, които призоваха световните лидери да си сътрудничат, за да намерят начини да спрат напредналите разработки да създават проблеми.

Сега, когато всеки има AI на върха на пръстите си… има нужда да покажем политическо лидерство, за да сме сигурни, че човек може безопасно да използва AI и да получи всички невероятни възможности за подобряване на производителността и по-добри услуги“, отбелязва още Вестагер в интервю за Ройтерс.

Междувременно доклад на Световната банка предупреждава, че през следващите пет години изкуственият интелект ще промени почти една четвърт от работните места в света. Работните места ще бъдат засегнати и от цифровизацията, преминаването към чиста енергия и преразпределението на веригите за доставки.

Появата на такива технологии като ChatGPT ще автоматизира или замени длъжности, които включват комуникация и координация на процесите. Около 75% от 800-те компании, анкетирани от СБ, са заявили, че възнамеряват да въведат изкуствен интелект в дейността си през следващите пет години.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"