fbpx

Пролетната прогноза на Европейската комисия за България вече е за 7.2% спад на БВП. ЕК очаква дълбока и неравна рецесия с несигурно възстановяване. Кризата може да е с двойно или дори тройно дъно.

Правителството избърза с прогнозата за малък спад на БВП, макар и с уговорката, че се прави в началото на пандемията. Но дори и в онзи момент останалите прогнози за спад на БВП бяха по-негативни.

Прогноза на ЕК за България: 7.2% спад на БВП, 7 % безработица, 2.8% бюджетен дефицит.

ЕК са прекалено оптимистични, според мен.

Има опасност от втора вълна на епидемията от коронавируса.

Автомобилната индустрия пострада най-много, защото тя има доста междинни звена. Има дълга верига на междинно търсене и предлагане, което повишава риска при външни шокове. Вече започна преструктуриране на заводите производители, особено на изнесени производства.

В общи линии, като гледаме какво става на пазара на автомобили, можем да прогнозираме, какво се очаква да стане и на пазара на имоти.

Ако сега пазарът на автомобили е в дълбокото дъно, то този на имоти скоро ще е в плиткото дъно на кризата. Защото кола и имот са важните инвестиции, които всеки от нас прави поне веднъж в живота си. Няма да има достатъчно търсене както на глобално, така вече и тук на локално ниво.

Големият брой безработни пък в България скоро ще доведе и до нова емиграция. Повечето ще заминат сезонно и после ще гледат да останат за постоянно. Възможно е кризата да затвори производства, услуги, ферми и малки стопанства, а хората, които са работили там, да заминат в чужбина.

Някои от хотелите, кафенетата, ресторантите, сервизите ще фалират и ще се продават. Собствениците на една част от фирмите, които не вървят, ще търсят начин да се освободят от тях. Вече са в ход доста от процедурите за продажби на активи.

Освен това България има най-високата смъртност в света, според Световната здравна организация. Демографията е много важна, защото трудно става голяма икономика с малко хора.

Възстановяването в икономиката ни няма да е бързо, а ще отнеме време, докато здравните предизвикателства бъдат преодоляни. Това ще зависи от синхрона между отделните страни и особено от състоянието на основните икономики в ЕС.

Очаква се голяма трансформация на доста бизнеси, търсейки други алтернативи за развитие. Предстои преодоляване на икономическата зависимост на света от Китай и създаване на нови икономически зони.

България би могла да използва този шанс за привличане на нови преки инвестиции.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"