fbpx

Къде останахте инвестиции, с ниски данъци и протекции?

  1. Постановка

Капиталовложенията фигурират основно в статистиката на БВП, оценен по разходи за крайно потребление, позиция „Бруто капиталообразуване“. Последната се дели на два подпоказателя: „Бруто образуване на основен капитал“ (БООК) и „Изменение на запасите“. Първият подпоказател би следвало да представя размерът на капиталните вложения в икономиката. Паралелно с това НСИ компилира данни за „Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи“ (РПДМА), които фигурират под надслов „Инвестиции“. Те са годишни, а от 2022 г. насам НСИ предоставя и тримесечни данни за дискутирания показател.

Данните от двата източника се различават, нерядко съществено. Така например РПДМА през 2014 г. превишават БООК с 13,6%, през 2015 г. – с 13,4%, докато през 2017 г. са с 6,2% по-ниски, а през следващата 2018 г. – с 6,7% по-ниски. Причините остават размити и неясни. Същевременно макроикономическото управление на страната е редно да следи изменението на твърде важния за икономиката на страната показател, каквато е динамиката на инвестициите в (1) абсолютни измерения; (2) съпоставими ценови изменения; (3) структурни инвестиционни промени.

В настоящата бележка се използва информация за РПДМА за годините след кризата от 2008 г. Информацията на НСИ за последната 2022 г. е предварителна, което означава, че при нея могат да настъпят и някои по-значими изменения.

  1. Инвестиционна динамика

На Фигура 1 е представено годишното изменение на инвестициите (РПДМА) в икономиката за последната декада. Измененията се проследяват по номинални BGN, като за аналитични цели са пресметнати и реалните (по съпоставими цени) промени. НСИ не изчислява индекс на цените на капиталовите стоки, но публикува информация за величината на БООК в съпоставими цени. Годишният дефлатор на БООК от официалната информация на НСИ е използван за оценка на динамиката на инвестициите в реални измерения.

Фигура 1

Съществена е разликата между ценовите промени на потребителските стоки, от една страна, и на капиталовите стоки, от друга. Докато при потребителските стоки инфлацията се поддържа на немалки равнища, то при цените на капиталовите стоки се отбелязва и дефлация. Както може да се проследи от Фигура 1, за 2012-2020 г. цените на капиталовите стоки остават практически непроменени. През следващите две години обаче (2021-22) се фиксира намаление на цените на капиталовите стоки средногодишно с по около 8%! Това е благоприятен момент за повишаване на инвестиционната активност, което така и не се получава. Нормата на натрупване (оценена като отношение на БООК към БВП) показва последователно намаляване – от повече от 21% в началото на периода до рекордно ниските 15,4% през 2022 г.! Снижението на нормата на натрупване е в номинални, както и в реални измерения.

Непостоянна и колеблива е динамиката на инвестициите както в текущи, така и в съпоставими цени. Забелязва се определен позитивен тренд като цяло, но той е прекалено нисък, за да съумее да изтегли БВП на желаната по-голяма висота. Не се чувства пряко ограничително въздействие на пандемията (може би вкл. и поради дефлацията на цените на капиталовите стоки), но инвестиционният спад през 2022 г. би могъл да корелира с войната на Русия в Украйна.

В структурно отношение се открояват два основни отрасъла, които привличат инвестиции: (1) Индустрия (без строителство) и (2) Търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство. Тези два отрасъла привличат общо около 55-60% от инвестициите. Ако към тях се прибави и трети отрасъл – Държавно управление, то в тях се инвестират около две трети от общите инвестиции в страната. Същевременно строителството, което се сочи непрекъснато като обект на дългосрочни инвестиционни натрупвания, ангажира едва около 6-7% от инвестициите в страната.

Оценката на структурата на инвестициите не е еднозначна. Капиталовото насищане на индустрията е необходимо и желано, но изсмукването на инвестиции от търговията, хотелиерството и ресторантьорството е противоречиво. То е и продължава да е следствие от изоставането на сферата на услугите в недалечното минало. Това е и причината, поради която вероятно и в близкото бъдеще ангажирането на инвестиции в тази сфера ще продължава. Регулациите в тази област не са на равнище, основно поради неправилна управленска оценка на ситуацията. Безусловно се наблюдава определен инвестиционен интерес към този тип услуги, но нерядко той се дължи и е следствие от спекулативни дейности, свързани най-вече с прането на пари. Има и естествен стремеж за дългосрочно нерисково инвестиране, който корелира с недоброто функциониране на фондовата борса, както и е свързано с игнориране на позитивно въздействащи макроикономически регулации от народностопански позиции.

  1. Заключение

Многостранни са факторите, които въздействат върху поведението на инвеститорите. Лесните макроикономически решения за стимулиране на инвестиционната активност се набиват на очи и те са свързани с параметрични промени, основно с намаляване на данъчната тежест. Практиката показва, че е елементарно да се мисли, че инвеститорите са своеобразни крайни и непоправими печалбомани, които пресмятат непрекъснато възможностите за печалби и неудържимо се впускат там, където ще съумеят да припечелят някой пробит лев повече. Практиката е безкомпромисна и непрекъснато демонстрира, че определящи за величината на инвестиционната активност са не толкова параметричните индикатори, колкото институционалната среда. Респективно, реалната конвергенция към европейската социално-икономическа действителност може да се постигне не чрез поддържане на ниски данъчни ставки, а чрез подобряване и усъвършенствуване на институционалната среда и въздействия. В този контекст може да се оцени позитивно призива за относително уеднаквяване на данъчното натоварване в рамките на ЕС, което, при равни други условия, ще действа стимулиращо за подобряване на качеството на функциониране на институциите като основна предпоставка за конвергенция към европейските социално-икономически реалности.

 




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"