fbpx

Коментарът на финансовия анализатор Румен Гълъбинов е от Фейсбук, публикуваме го с негово разрешение

Няколко предложения за промени в пенсионноосигурителния модел.

Първото изменение, което може да се направи в Кодекса за социалното осигуряване е, да се въведат индивидуални партиди и лични сметки на осигурените в НОИ. Това ще е един вид равнопоставеност с личните сметки в универсалните и професионалните пенсионни фондове.

След това трябва да се продължи по-нататък, като НОИ поеме ангажимента да инвестира тези средства, защото ако те просто само се водят по лични сметки, а продължават да се изразходват по същия начин, както сега, пак няма да има никаква осезателна разлика.

След като се инвестират тези средства, трябва да се отчита доходност по тях. НОИ трябва периодично да отчита доходност, като бъде контролиран как инвестира, каква е доходността, и дали тя е сравнима с постигнатата от фондовете за допълнително осигуряване. Хората трябва да могат да получават и извлечения за техните сметки в НОИ така, както сега получават от фондовете. При това, не веднъж годишно, а по-често, например, на тримесечие.

Проверка и контрол на универсалните и професионалните пенсионни фондове. Какво са постигнали за последните години, каква е доходността им, къде са техните инвестиции, в какви активи. Няма фонд за гарантиране на осигурените във фалирали пенсионни фондове. Може да се постави и въпросът дали трябва да има такъв фонд.

Таксите за управление са високи. Фондовете взимат 5% от всяка лична сметка. За сравнение, таксата за управление на пари, която взимат инвестиционни мениджъри и хедж фондове, обикновено са до 1,5%.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"