fbpx

Финансовата и банкова криза, през която преминаваме, заема по-голямата част от медийното пространство, като по този начин хвърля допълнително сянка върху сивите зони на системата на криптовалутите, които често се извеждат на преден план. Криптоактивите обаче могат да се окажат много по-полезни, отколкото това изглежда на пръв поглед, коментира колумнистът на Capital.fr Беноа дьо Жеси, съосновател на Cryptech…

Повечето „водещи“ медии изразяват задоволството си от фалита на FTX, срива на UST или осъществяването на измами от всякакъв вид, свързани с криптовалутите. Но това не означава, че положителните новини свързани с тях трябва да бъдат пренебрегнати с лека ръка. Криптовалутите не са просто средство за спекулация за търговци аматьори, жадни за бързи печалби, нито пък са синоним на опасност или измами. Става дума чисто и просто за актив, който преминава през блокчейн технологията, позволяваща обмен на стойност peer-to-peer (Р2Р) по децентрализиран, прозрачен и сигурен начин.

По този начин двама души, където и да се намират на планетата, могат да обменят крипто без да минават през доверена трета страна, при пълна свобода и без възможност за налагане на цензура. За някои това може да бъде начин за пране на пари, а за други – средство да се еманципират. В първия случай само 0,24% от транзакциите в криптовалути са свързани с незаконни цели.

За да перифразираме основателя на Twitter, Джак Дорси, ако Западът не вижда полезността на биткойн, трябва да разберете, че той е истинска необходимост за Южна Америка или Африка. Така от една страна той дава възможности на повече от 2 милиарда души които нямат достъп на банкови услуги, а от друга – позволява на гражданите да запазят контрола върху средствата си в страни, където господства диктатура.

Сферата на криптовалутите развива свои собствени благотворителни структури

Създадена в отговор на ипотечната криза от 2008 г. (нейното предназначение е в пълното противопоставяне на капиталистическата система), тази валута е разработена да бъде ограничена, напълно прозрачна и децентрализирана. Следователно тези нейни предимства могат да бъдат използвани в много случаи на хуманитарна и социална дейност. Благодарение на високата прозрачност даренията и тяхното използване могат да бъдат проследени, като по този начин се гарантира на дарителя, че парите му ще бъдат използвани, съгласно неговите желания. Такъв е случаят с много международни организации, като ЮНИЦЕФ, която в момента приема дарения в 9 различни вида криптовалути.

Други организации като „The Giving Block“ приемат дарения само в криптовалути. Тази услуга се използва от повече от 30 благотворителни организации, между които Care.org, America’s Charities и Action Against Hunger US. Освен при дарения, ползата от криптовалутите се открива и при тяхното копаене. Макар че то е силно критикувано заради огромното му потребление електроенергията, то може да се окаже много полезно и да промени живота на жителите на някои страни.

„Копаенето може да ускори електрификацията на африканския континент“

Например африканската компания Gridless Compute използва изключително възобновяеми енергийни източници за копаене на биткойни. Чрез водноелектрическите си централи тя осигурява напълно захранването на цяла една селскостопанска област, като същевременно намалява цените на енергията. В Кения 2000 души ползват съществено намаление на сметките си за електричество, като плащат  4 вместо 10 долара на месец. В Малави 1600 семейства вече имат достъп до електричество. Копаенето на криптовалути не само стимулира използването на повече „зелена“ електроенергия, защото е по-евтина (и следователно по-изгодна), но то може и да ускори електрификацията на африканския континент.

И накрая, като един последен пример, избран от почти безкрайния списък, можем да споменем IBM и нейната компания за рециклиране Plastic Bank IBM. Последната реши да използва блокчейн технологията, за да създаде система за възнаграждение стимулиращи рециклирането. Блокчейнът присвоява парични стойности за рециклирането на пластмасовите отпадъци. Всеки, който рециклира отпадъците си, ще може да получи компенсация в цифрови жетони, които да бъдат обменени за храна, вода и дори кредити за телефон.

2023 г. ще бъде ключова година за приемането на криптовалутите. Въпреки нежеланието на правителствата, които гледат на тях като враг на тяхната валута на централната банка, би било честно да вземат предвид добрите страни на биткойна или поне да се вдъхновят в някаква степен от него…

*Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"